به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانه نیوز به نقل از میانا، هیئت ورزش های پهلوانی زورخانه ای استان آذربایجان شرقی از ۱۲ نفر از پیشکسوتان و مرشدان ورزشهای پهلوانی زورخانه ای در محل زورخانه ی علی ابن ابیطالب تبریز با شال پیشکسوتی و پهلوانی تجلیل به عمل آمد.

 در این مراسم از حاج جعفر نوری پیشکسوت این ورزش از شهرستان میانه با اهدا شال پیشکسوتی و لوح تقدیر مورد قدردانی و تجلیل قرار گرفت.

ورزش زورخانه‌ای یا ورزش باستانی ویا ورزش پهلوانی نام مجموعه حرکات ورزشی با اسباب و بی‌اسباب و آداب و رسوم مربوط به آن هاست که در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته‌است.

ورزش‌های زورخانه‌ای نام دیگر ورزش‌های باستانی ایرانیان است. جایی که در آن به ورزش باستانی می‌پردازند زورخانه نام دارد هم چنین در زورخانه علاوه بر ورزش زورخانه‌ای کشتی پهلوانی نیز گرفته می‌شود.

پروندهٔ ثبت جهانی آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای به کوشش فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای ایران با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آماده گردید. آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۹ برابر با ۱۶ نوامبر ۲۰۱۰ در فهرست میراث معنوی یونسکو از سوی ایران به ثبت جهانی رسید.

دانشنامه بروک‌هاوس آلمانی، با استناد به تحقیقات دانشگاه ورزش آلمان واقع در شهر کلن، ورزش زورخانه‌ای را در کتاب اصلی و جلد ویژه ورزش، قدیمی‌ترین ورزش بدن‌سازی جهان معرفی می‌کند.

زورخانه علی ابن ابطالب (ع) شهر میانه در دهه فجر سال ۹۳ افتتاح و فعالیت خود را بصورت رسمی آغاز کرده است.

 

 

کلیدواژه ها :

دسته : اخبار شهرستان میانه

این خبر را به اشتراک بگذارید :