به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانه نیوز، مهرماه سال ۹۵ بود که به اتفاق تحقیقات به عمل آمده به روستای آوین شهرستان میانه رفتیم دلیل رفتن ما به این روستا این بود که عده ای بر این معتقد بودند که اصالت اجدادی سید شهیدان اهل شهید مرتضی آوینی به روستای آوین در شهرستان میانه برمی گردد.

در ابتدا از صحت این موضوع مطمئن نبودیم تا اینکه مجبور شدیم به روستای آوین رفته و با دهیار و اهالی این روستا از نزدیک گفت و گو کنیم و در این مورد اطلاعات لازم را به دست آوریم؛ به سمت هر یک از مردم روستا رفتیم این موضوع را تایید کردند که شهید مرتضی آوینی اهل روستای آوین است لذا ما باز هم در این مورد اطمینان کامل نداشتیم و در همین راستا با ریش سفیدان روستای آوین گفت و گو کردیم و آنان نیز معتقد بودند که شهید آوینی اهل آوین شهرستان میانه است.

در حین گفت و گو با روستائیان یکی از ریش سفیدان روستای آوین به ما گفت که عمه شهید آوینی در این روستا زندگی می کند و خانه او را به ما نشان داد ما که به دنبال اقوام ایشان بودیم از شنیدن اینکه عمه شهید آوینی زنده بوده و در این روستا زندگی می کند خوشحال شدیم بعد به سمت خانه وی رفتیم و موضوع را به او تعریف کردیم.

روستائیان که این زن را " سیده کبری" صدا می کردند به ما اطمینان کامل دادند که سید کبری عمه شهید آوینی است و خود وی نیز این موضوع را تعریف کرده و شروع کرد از خاطرات گذشته به ما گفت.

سیده کبری به ما گفت: من سیده کبری، عمه شهید سید مرتضی آوینی هستم که پدر مرتضی در اینجا ازدواج کرده بود که با دوستانش این روستا را ترک کرد و شهر شاهی (قائم شهر) امروزی رفت و در آنجا ساکن شد و دیگر نیامد.

وی گفت: هر چقدر سراغ او را گرفتیم و پیگیر وی شدیم، نتیجه ای نداد و بعدها پسرعمویم که الان مرحوم شده، در آن زمان او به دنبال صیاد (پدر شهید آوینی) رفته بود که زن وی او را پنهان کرده بود و گفته بود که می رود و به خانواده شان می گوید و آنها به دنبال من آیند و مرا می برند.

وی خاطرنشان کرد: بعدها پدر، مادر و خواهرانم به رحمت خدا رفتند و این ها نیز دوبرادر به نام های صیاد و میرمحمد برادران من بودند که میر محمد را نیز در زمستان بهمن برد و فوت کرد و در این بین فقط من ماندم و من نیز چون هیچ جایی را نمی شناختم که به دنبال او بروم و بیاورمش. اینطور شد که مرتضی رفت و در راه دین شهید شد.

با توجه به اظهارات سیده کبری آوینی، باز هم با این سر نخ های به دست آمده دست و دل ما را گرم نکرد و مجبور شدیم از بنیاد شهید میانه پیگیر این موضوع شویم که مبادا تشابه اسمی وجود داشته باشد که ما سید شهیدان اهل قلم را با شهید دیگری اشتباه بگیریم و بعدها شرمنده خانواده ایشان شویم.

از طرف بنیاد شهید گفتند که شهید دیگری به نام شهید آوینی وجود ندارد و ما نیز در این حد معتقدیم و تحقیق کردیم که عده ای شفاف گفتند که شهید آوینی اصالتاً اهل روستای آوین میانه است. با این حرفا ما به هیچ بن بستی نرسیدیم و استارت کار تهیه این گزارش را در روستای آوین زدیم و دو روز پی در پی مسافت زیادی را با ماشین شخصی طی کردیم تا این گزارش را کامل کنیم.

با اینکه قلباً زیاد مطمئن نبودم شهید آوینی اهل شهرستان میانه است در پلاتوی پایانی گزارش اینگونه گزارشم را به پایان رساندم: " بدون شک شهید آوینی چه اهل روستای آوین شهرستان میانه باشد چه اهل هر کجای ایران مطمئناً در راستای جمع آوری اسناد معنوی دفاع مقدس نقش بی بدیلی داشت".

من به عنوان خبرنگار خبرگزاری تسنیم در میانه این گزارش را جهت بررسی به خبرگزاری تسنیم تبریز فرستادم و در آنجا این گزارش بعد از بررسی به خبرگزاری تسنیم تهران ارجاع داده شد و سپس در خروجی خبرگزاری قرار گرفت لذا تایید خبر به عهده خبرنگاران شهرستان نیست و باید اخبار و گزارشات از طریق تهران تایید شده و در خروجی قرار گیرند در غیراینصورت اخبار برگشت داده می شوند.

بعدها از طرف داماد و خانواده شهید آوینی این گزارش تکذیب شد و از آنجایی که من دسترسی به خانواده شهید آوینی نداشتم به طریقی با داماد شهید آوینی ارتباط برقرار کرده و در این مورد گفت و گو کردیم که وی گفت خانواده شهید آوینی از این گزارش بسیار دلخور شده اند و این موضوع را تکذیب می کنند.

من با شنیدن این حرفا بسیار ناراحت و شرمنده شدم، لذا بنده به عنوان یک خبرنگار گزارشم را به تهران فرستادم و این وظیفه خبرگزاری است که صحت موضوع را مشخص کرده و سپس تایید کند با این حال من از آقای معززی نیا داماد شهید آوینی خواستم که آدرس منزل شهید را به بنده ارسال کنند تا شخصا در منزل آن ها حضور یافته و با مصاحبه با پدر ایشان تکذیبیه خبر را منتشر کنم تا شاید اینگونه کمی وجدانم را راحت کنم.

داماد شهید آوینی گفتند که به دلیل بیماری که دارند در خارج از کشور تحت درمان هستند و بعد از طی مراحل درمان بنده را خبر می کنند که تاکنون هیچ خبری دریافت نکرده ام. درکل با خبرگزاری صحبت کردیم و بالاخره این گزارش از خروجی تسنیم حذف شد.

حال فرای این موضوعات اینکه عده ای افراد غافل رسانه ای و رد صلاحیت شده در این مورد اظهار نظر می کنند و بدون هیچگونه اطلاعی از پشت صحنه این گزارش همانند قاشق نشسته همه جا و در تمامی حیطه ها اظهار نظر می کنند باید بدانند پیرزنی که می گویند از سیر تا پیاز ماجرا خبر داشته و معتقد بود که شهید آوینی روایت فتح برادرزاده ای اوست حال این جریان بزودی کاملاً شفاف سازی خواهد شد.

اینکه روستائیان را بی سواد خطاب کنیم این یک توهین به حساب می آید اولاً همه روستائیان بی سواد نیستند ثانیاً مگر فرد بی سواد شعور و آگاهی ندارد که اینگونه مردم را نادان خطاب کرده و خود را علامه خطاب می کنید؟ شماها همانهایی بودید که بعد از انتشار گزارش " شهید آوینی سیدی از تبار آذربایجان و روستای آوین میانه" در پی این بودید که از بنده اطلاعاتی به دست آورده و درکتاب های خود درج کنید ولی چون اطمینان کامل از این موضوع نبود برای رعایت حال شما در آینده! من این قضیه را بی خیال شدم بهتر است دو رو نباشیم.

همان افرادی که می خواستند میانه ای بودند شهید آوینی را در کتاب ها و مجلات چاپ کنند اکنون کاسه ای داغ تر از آش شده و شروع به لجن پراکنی کرده اند همین بس که مردم خداراشکر شعور لازم را دارند و می دانند نوچه های بیست ساله آقای خیانتکار دیگر قلم برّان ندارند و کم مانده فاتحه خودشان خوانده شود. این غافلان زنجیره ای رسانه میانه بدانند اگر سخن چون نقره است، خاموشی چون زر پربهاست.

تا زمانی که وجود عده ای غافل در عرصه رسانه میانه پایدار است و این افراد به اصطلاح خبرنگار همانند باد به طرف منافع خود می وزند شهرستان میانه به جای رسیدن به اهداف خود مجبور است اینگونه افراد را همانند ارباب ۲۰ ساله شان تحمل کند.

نه طوطی باش که گفته دیگران را تکرار کنی و نه بلبل باش که گفته خود را هدر دهی !!!

 

انتهای پیام/