به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانه نیوز/ امین کریم پور: من از میانه، تاریخ ایران سرود زیستنم را آغاز کرده‌ام. مادران دیارمان مشق غیرت و فداکاری را همچون ریز علی خواجوی در گوشمان ندا کرده‌اند ؛ما از دیاری هستیم که ورودی‌اش را  مزین کرده‌ایم به نماد ایثار ؛ مردی که تمام هستی‌اش را آتش زد؛ خود عریان شد تا چراغ راه مردمانی باشد که قطار سرنوشت آن‌ها را به‌سوی فنا می‌برد. کمی آن‌طرف تر طلایه‌دار دخترانی ایثارگر هستیم که با سن کمشان نماد مظلومیت؛ مقاومت و ایثار ملتی در مقابل باطل و تخیانگران تاریخ بودند و انتهای این شهر مزین با تندیس کاپیتانی شجاع است که یاد خاطره دیار ریز علی را دوباره بر سر زبان‌ها انداخت .

ما به نخبه پروری عادت داریم . البته در همه  زمینه‌ها چه ورزش همچون یوسف کرمی ؛فرزاد عبداللهی،میر هاشم موسوی ،مسعود هاشم زاده و خیل عزیزان که نامش در حیطه متن‌ها نمی‌گنجد در حیطه سیاست مرکز تولید فرماندار و بخشدار و.. در حیطه پزشکی تا ریاست بیمارستان‌های تهران و تبریز و بیشتر شهرهای کشور ،در حیطه مهندسی حتی تا ناسا هم‌قدم برداشته‌ایم در حیطه علما و قضات و تمام علوم نام میانه عزیزمان درخشیده و می‌درخشد

حال قویاً در این مطلب در خصوص یکی از نخبه‌های خبر شهرستان زبان به سخن خواهم گشود:

خبر و خبرنگاری حیطه‌ای است که باید برای فعالیت در آن قلبی سلیم و نفسی امین داشته باشی. کلید منافع شخصی را کنار بگذاری و هادی مردم زمان باشی .از خود بگذری تا به تعالی مردم و جامعه‌ات برسی رخت مادیات را ببندی و به نفس معنوی عملت نظاره‌گر باشی .البته این‌ها خصوصیت یک خبرنگار صادق و جامعه نگر در سطح کلان هست که امیدواریم هر نفر و شخصی در این حیطه فعال است با این  صفات مزین گردد.

البته باید بدواً فرق بین خبرنگار و یک فعال رسانه‌ای مشخص گردد

خبرنگار عرفا به شخصی اطلاق می‌گردد که زیرمجموعه یک خبرگزاری رسمی باسابقه فعالیت و ثبت خبر  باشد و در جوامع به‌عنوان عضوی کوچک از آن خبرگزاری محسوب گردد که این شخص داری یک پانل خبرگزاری با کد مشخص بوده و عموماً خبرنگار با کد برای خبرگزاری قابل‌شناسایی هست مثلاً امین کریم پور ایسنا کد ۱۱۵۲ و این شخص دارای وجهه حقوقی غیر از شخصیت حقیقی‌اش در یک سیستم است.

ولی یک فعال اینترنتی و سایتی شخصی هست که در سایت کاربر محور محلی (مثلاً برخی سایت‌های شهرستان میانه) مشغول به فعالیت بوده و اصطلاحاً یک شهروند مطلع محسوب می‌شود و از طریق رسانه هیچ وجهه حقوقی ندارد .

امروز در هر خبرگزاری معتبر ایران در سطح آذربایجان شرقی قدم بگذاری محال است نامی از محمد زینالی سایتش و فعالیتش نباشد خبرگزاری‌های مثل باشگاه خبرگزاران،تسنیم، فارس، مهر و… همیشه به نیکی از او یاد می‌کنند ویژگی اصلی این جوان فعال حیطه خبر را می‌توان توانایی او در نگاشتن با توجه به سن کمش نسبت به سایر خبرنگاران دانست که برای همه امری جالب‌توجه می‌باشد.

او در سن ۱۳ سالگی به‌صورت حرفه‌ای وارد عالم خبرنگاری شد و فعالیتش را که قبلاً در قالب یک وبلاگ خبری بود و سابقه نخبه وبلاگ نویسی کشور را در کارنامه خود دارد به  سایت میانا انتقال داد و مدتی با امید کوهی از سرشناسان عرصه خبر میانه همکاری کرد سپس برای خود یک سایت مستقل ایجاد کرد و از همان ابتدا خیز او به‌قدری قوی بود که پا به صداوسیمای کشوری و کانال یک سیما همراه با امید کوهی گذاشتند و نماد خبرنگاران جوان و منتخب کشور در سطح شهرستان‌های کشور شدند و نماد میانه را برجسته و در اوج نشان دادند.

چنان داغی فعالیتش تیز بود که به‌عنوان منتخب خبری خبرگزاری تسنیم به‌عنوان گزارشگر این خبرگزاری پا به عرصه فعالیت تصویری گذاشت و گزارش‌های موفق او قدم‌های توانایش را به مرکز استان یعنی تبریز برای تهیه گزارش‌ها کشید و بسیار موردتوجه خبرگزاری تسنیم و سایر خبرگزارهای مطرح کشوری نیز شد .نکته قابل‌توجه این می‌باشد که فعالیت تصویری در یک خبرگزاری داری فیلتر ها و مسیرهای دشوار می‌باشد و بسیار پروسه سختی ازلحاظ امنیتی طی می‌کند.

شور و استعداد بالای این جوان میانه‌ای در حیطه خبر به این مسائل منوط نشد و با تلاش‌های مکرر و شبانه‌روزی بدون حمایت ولی با تلاش‌های قابل‌ستایشش توانست هفته‌نامه تریبون آذربایجان را در میانه راه‌اندازی کرده و با تمام قوا در این حیطه فعالیت کند؛ به‌طوری‌که فعالیتش در سطح شهر محور توجه نمایندگان، شورای شهر و مسئولین ادارات شد و گاهاً آن‌ها را وادار به انعکاس‌های شدید و جالب‌توجه کرد .

حالا شاید برای خیلی‌ها تصور این امر محال باشد که یک جوانی که در سن ۱۳ سالگی وارد عرصه خبر شده بود بتواند گزارش در سطح کشوری یا استانی با این امکانات کم شهرستان انجام دهد و چون خورشیدی درخشان در ای حیطه بتابد و هم‌اکنون می‌توان از او به‌عنوان یکی از طلایه‌داران عرصه خبر شهرستان میانه و حتی استان نام برد.

حالا سؤالی که اینجا پیش می‌آید وظیفه ما در قبال این استعدادها و این توانایی قابل‌ستایش چیست ؟؟؟

تحلیلی بر جریان گزارش  ((آوینی سید اهل‌قلم از دیار میانه)):

بخش اول: آیا حرکت و گزارش و مطلب محمد زینالی غلط بود یا صحیح ؟

در کار حرفه‌ای خبرنگاری و خبرگزاری سوژه موردنظر خبرنگار با خبرگزاری مطرح و از مسئول مستقیم خبرنگار که اصطلاحاً ویراستار یا مسئول تائید خبر می‌باشد هماهنگ می‌شود پس از تائید او خبرنگار اقدام به تهیه خبر می‌نمایید

البته گاها ممکن است برای خبرنگاران درجه‌یک سوژه توسط خبرگزاری ارائه گردد و شخص ملزم به تهیه گزارش گردد طبق بررسی محمد زینالی به‌عنوان خبرنگار طراز اول خبرگزاری این موضوع به او مشق و خواستار تهیه گزارش می‌شوند.(پس سوژه از طریق خبرگزاری به او مشق شده است))

در مرحله بعدی باید خبرنگار اقدام به تهیه اطلاعات میدانی نماید (( گام اول )) مردم محلی که با آن مسئله در ارتباط هستند که این مرحله مستند باید باشد با تهیه کلیپ صوتی و یا تصویری که قابل استناد توسط هر مقام قضایی یا خبرگزاری باشدکه در صورت ارائه شکایت قابل‌ارائه و استناد باشد. در مرحله اول خبرنگار مربوطه به روستای آوین مراجعه توسط مسئول روستا که همان دهیار نماینده دولت در روستا می‌باشد مسئله تائید و او سراغ مردم عادی می‌رود و قویاً مسئله تائید می‌شود حتی از اطرافیان نزدیک این شهید والامقام نیز یاد می‌گردد حالا با استناد به اینکه این شخص یک شخص عامی است نمی‌توان مطالب او را رد کرد در حالی اطلاعات او در مورد نام پدری و اصالت اصلی پدری شهید آوینی درست می‌باشد.

مرحله دوم مسئولین ذی‌ربط اعم از نهاد و ارگان و سازمان‌هایی مربوطه می‌باشد خبرنگار تسنیم به بنیاد شهید و ریاست این مجموعه مراجعه می‌کند و از او راجع به تشابه اسمی که شاید شخصی همنام آوینی در منطقه به اسم مرتضی باشد می‌پرسد ولی جواب منفی دریافت و او نیز قویاً به‌عنوان رئیس این اداره ماهیت این شهید به میانه‌ای بودن را تائید می‌کند پس او محکم کلیپ خبرش را می بندد پس‌کار؛ کارشناسی خبری او بی غلط و اشتباه بوده و روندش ۱۰۰ درصد درست طی شده است.

مرحله نهایی و سوم مطلب به خبرگزاری ارسال می‌گردد این مرحله به‌قدری سخت و پر دغدغه هست که مطمئناً برای خیلی‌ها قابل‌تصور نیست تا یک خبر تائید شود برای خبرنگار سخت‌ترین لحظه هست . فیلترهای خاص؛ ارائه مستندات؛ که در پنل خبرنگار تعریف‌شده .حال اینکه این خبر از فیلتر استان گذشته و خبرگزاری تسنیم کشوری نیز مهر تائید بر زیر آن زده است.

مهم‌ترین نکته این است که یک خبرگزاری در صورت ارائه خبر کذب یا بدون مستندات لازم و کافی نمره منفی در اذهان و سازمان‌های  مربوطه اخذ می‌کند و از رده قابل استناد بودن خبری سقوط می‌کند. پس عوامل یک خبرگزاری مو را از ماست بیرون می‌کشند ؛چون حداقل ۳ نفر در سطح استانی از این مجموعه حقوق ماهیانه دریافت و ارتزاق می‌کنند پس نشر خبر که همراه با حذف یا تکذیب باشد به نفع هیچ‌کس نیست آن‌ها در راستای اعتلای یک شهرستان کوچک مثل میانه که هیچ قرابتی با خبرگزاری تسنیم ندارد.

پس‌کار محمد زینالی یک کار کارشناسی شده و بی‌نقص در حیطه خبر بوده است

نکته حائز اهمیت این است که اگر کارآگاهانه به مسئله نگاه کنیم تکذیب کردن اصالت شخص در شهرستان چندین بار اتفاق افتاده است تکواندوکار معروف میانه‌ای خود را کرجی معرفی کرد چطور دوستان بدون مصاحبه مستقیم با پدر ایشان این ادعا را قبول می‌کنند . سؤال بنده این است همه دروغ‌گو، آنان راست‌گو ؟؟؟ آن هم دروغ در این سطح ((رئیس اداره بخشدار ؛ریش سفید ))؛ آقایان عقل سلیم در این مسئله تأمل نمی‌کند؟؟؟؟

و حال در آخر چرا خبرگزاری مطلب را حذف نموده و تکذیبیه صادر کرد ؟؟

پس از پس از پیگیری عده‌ای از دوستان میانه‌ای من‌جمله برادر عزیزمان آقای صادق نائبی بحث به سمت شکایت و حاشیه پردازی علیه خبرگزاری به میان می‌آید مسئولیت خبر وقتی در خروجی خبرگزاری قرار گرفت بر عهده مسئول خبرگزاری می‌باشد فلذا برای جلوگیری از روند دادگاه و درگیر نشدن خبرگزاری با این مسائل مطلب حذف و تکذیبیه‌ای صادر می‌گردید.

بخش دوم: تحلیلی بر مطلب و نظرات آیا شهید آوینی میانه ای بود؟((نوشته صادق نائبی))

راساً سلام و عرض ادب دارم خدمت برادر عزیز و بزرگوارم جناب آقای مهندس نائبی عزیز

ولی در عالم رفاقت و دوستی بنا به مصداق حدیث شریف مؤمن آیینه مؤمن است لازم دیدم چند نکته‌ای خدمتتان عارض گردم.

برادر عزیزم آقای نایبی که شمارا یکی از نویسندگان و اهل‌قلم شهرستان می‌دانم در ابتدای بیان و خواندن مطلبتان بشدت بهت‌زده شدم وقتی ادبیات از شما دیدم که گفتید روستایی بی‌سواد که این لفظ در شان و مقام یک نویسنده مسلما نمی‌باشد چون از اصل و بنیان همه از بستر این عزیزان پرورده شده و آسایش شهری خود را مدیون این عزیزان به قول شما بی‌سواد می‌دانم. همان‌گونه که نگاشته‌اید شما هم در زمان انتخابات دست به شعور و تدبیر این بی‌سوادان شده‌اید  شاید بهتر بود از لفظ عامی یا کم‌اطلاع یا ساده استفاده می‌شد که شان جنابتان در نظر ما خدشه‌دار نمی‌گردید .ولی حس نفرت و غرض‌ورزی در مطلب درشدت الفاظ مشاهده می‌شود که حتماً حقیر سراپا تقصیر استنباطی غلط می‌کنم و مقصود جنابتان آگاهی بود در مقابله با یک جوان اهل‌قلم و خبر ولا غیر .

در شق دوم مطلبتان صراحتاً فرموده‌اید که ارتباط مستقیم با شخص پدر این شهید والامقام نداشتید و واسط امر بیانگر مطلب بوده پس سخن شما نیز نقل‌قول و ضعیف بوده و قابل استناد نیست و حتی بااینکه دسترسی شما به رئیس‌جمهور بسیار آسان‌تر از پدر ایشان بوده قادر به دیدار با ایشان نشده‌اید. چطور به کلامتان استناد کنیم؟ و حتی پدرشان جسارتا شما را در مقام پاسخگویی ندیده و با شما ارتباط هم نگرفته است پسر صریحاً نمی‌توانید اعلام برائت پدر شهید اوینی را بر طبق شنیده‌تان از یک واسط منطق و دلیل کنید .

برادر عزیز من شمارا به واسط سنتان بزرگ‌تر و داناتر می‌دانم و عموماً بزرگ‌تر شرایط ادب را بر کوچک‌تر روا می‌دارد درحالی‌که شما سوای بحث بزرگ‌تر کوچک‌تری خود را در جایگاه پدر سیاسی این ملت می‌بینید((حضور به‌عنوان نماینده انتخابات مجلس)) چطور می‌تواند در متن مطلب تلویحاً به سخره این خبرنگار توانمند قلم فرسایید.

دوستتان آقای روحانی که در عالم سیاست به مسخره می‌گیریدش برای این بحث مثال می‌زنید. دوست عزیزم اگر فیلم تدوین‌نشده گزارش دوست عزیزم محمد زینالی را مشاهده می کردید صراحتاً آن پیرزن به روایت فتح اشاره و حتی آن را یادآور خاطرات برادرش می‌داند پس او می‌داند روایت حق علیه باطل چیست چون تمام آن لحظات را بااستخوانش حس کرده است.و مثل من و شما از زبان آوینی ها نشنیده است .

در نظرات مطلب صراحتا فضا را برای توهین و مسخره کردن یک خبرنگار که جای برادر کوچکتر شما را داشت باز کرده اید در عالم بزرگتر کوچکتری این حرکت از جنابتان در جایگاه یک نویسنده و یک سیاست مدار امری بسیار نا پسند بود و سیل نظرات بی نام و نشان  که مورد تایید شما بوده و بر هوچیگری ها و سیاه نمایی علیه محمد زینالی عزیز دامن زده است که بانی آن شما بودید منطقی نبوده است. حداقل مدیریتی برنظرات داشتید که در سیستم سایت شما امری طبیعی است.

خودتان خوب میدانید مدیر مسئول فلان هفته نامه زرد رنگ که دل خوشی از محمد عزیزمان ندارد چون در چندین فقره تخلف رسانه ای ایشان در ثبت شماره و غیره را گوش زد کرده سریعا منتظر بوده تا بی ادبانه به ابن فضای ناامن و دور از شان دامن بزند در حالی که در سیستم نقد اندازه سر سوزنی نه تاب تحمل دارد نه لیاقت گوش دادن و به نظر حقیر پله های دادگاه را بهتر از پله های واحد آپارتمتنیش می شناسد حال و احوالش را محکم بپرسید در دادگاه ادعای نشر اکاذیب و تهمت می کند البته ما یک باری دهانش را با ریال بسته ایم چون جالب اینجاست خود را دایه دار انتقاد شهر لقب می دهد ولی قاعده اینست وقتی شیر جنگل نباشد شغال و کفتار پاچه می گیرند .

دوست عزیزم من اگر جای شما بودم شماره تماس محمد زینالی را گرفته برادرانه راهنمایش بودم وبا دست نوازش یاریش می کردم و موشکافانه خواستار تحقیقش می شدم حتی به تبادل نظرمی پرداختم . بهتر است اینگونه بگوییم انس و الفت ایجاد کردن میان اهل رسانه امری است که بارها دایه دارش بودید و خود را سهیم در این امر خوانده اید این وآن را متمایز نکنید دست بگیرد و فضای انس و الفت به رسانه تقدیم کنید و نزاع را از پیکر معیوب این شهر بزدایید.

شاید روزی بیایید در جلد ۱۰ ام مشاهیر شهر نام محمد زینالی را بخاطرفعالیتهای زیاد خبریش بنگارید ولی هر بار قلم تحریر برداشتید خاطرات تلخ گذشته اذیتتان کند

حقیر همیشه وقتی خطایی از دوستی می بینم یاد جریان امام حسن(ع) و حسین(ع) برای  پیرمردی می افتم که وضو اشتباه می گرفت هردو امام بزرگوار آمدند و گفتند ما مسابقه می دهیم ای پیرمد تو دارو بین ما باش ببین کدام یک اشتباه وضو می گیرد که پیرمرد به خطای خود پی برد

عزیز بزرگوار، ما و شما بزرگ شده این مکتبیم و راه مسخره و نزاع و توهین برازنده مکتب ما نیست.

 

انتهای پیام/