به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانه نیوز، حکومت عراق پس از انعقاد قرارداد ۱۹۷۵ میلادی  الجزایر برای افزایش قدرت خود در برابر حکومت وقت ایران وتحقق بخشیدن به ادعای حاکمیت خود بر اروند رود وتقویت توان رزمی وگسترش ساختار ارتش خود را در دستور کار قرار داد، با اوج گرفتن انقلاب اسلامی ایران وتزلزل حکومت شاه دولت عراق از یک سو مذاکره با ایران برای تعیین محل قطعی میله های مرزی را به تعویق  انداخت ودر آبانماه سال ۱۳۵۷ امام خمینی (ره) را از عراق اخراج کرد.

به دنبال آن اخراج ایرانیان مقیم عراق واعدام روحانیون انقلابی شیعه از جمله آیت الله سید محمد باقر  صدر  را در دستور کار خود قرار داد ودر ادامه در استان های مرزی مین گذاری و احداث جاده های نظامی وتقویت پاسگاه های مرزی وسایر اقدامات مهندسی که اینها همه طبق اصول جنگ بر شواهد و قرائن علامت های بروز یک جنگ در آینده نزدیک هست.

در زمستان ۱۳۵۷ گروهایی ضد انقلاب هماهنگ با عراق حملات گسترده ای را در کردستان به مقر های ارتش ژاندارمری وتجهیزات وسلاح های آنها را به غارت می برند وهم زمان ارتش عراق نیز بطور پراکنده به مرزهای ایران تجاوز می کرد. بهار ۱۳۵۸ مدت خدمت سربازی در ایران توسط نفوذی های آن ها از دوسال به یک سال کاهش یافت و تمامی قراردادهای خرید تجهیزات جنگی ایران با کشورهایی مختلف به طور یک جانبه از سوی ایران لغو شدند.

در مقابل، کشور عراق به تقویت بنیه دفاعی ونظامی خود با خرید تجهیزات وهواپیمای جنگی اقدام می کرد؛ تابستان ۱۳۵۸ در یک تصفیه درونِ حزب بعث، حسن البکر و شماری از سران حزب بعث عراق برکنار و در ادامه ادامه صدام حسین رسما رهبری عراق را به دست گرفت. پاییز ۱۳۵۸ آمریکا به شاه گریخته از ایران پناهندگی داد و در مقابل آن سفارت آمریکا توسط  دانشجویان پیرو خط امام ایران اشغال شد و تمامی کارکنان آمریکا به گروگان گرفته شده وتمامی دارایی های ایران در آمریکا وبانک ها توقیف شد.

امام خمینی(ره) فرمان تشکیل ارتش بیست میلیونی را صادر کردند واز سوی دیگر کنسولگری ایران در بصره اشغال گردید و فعالیت های نظامی عراق در مرزهای ایران شدت گرفت و موج بمب گذاری ها خوزستان ایران را فرا گرفت؛ زمستان ۱۳۵۸ ارتش شوروی پایتخت افغانستان را اشغال کرد و ایران به این عمل شوروی اعتراض کرد. آمریکا رابطه خود را  با ایران قطع کرده و سپس با وارد کردن نیروهای نظامی به کویر طبس قصد داشت به تهران حمله و گروگان های های خود را نیز ازاد کند که این حمله آمریکا با شکست مواجه شد.

هم زمان با این حوادث، عراق با اخراج دیپلمات های ایرانی از عراق آمادگی خود را به آمریکا جهت مقابله با ایران به اطلاع آنها رساند و تابستان ۱۳۵۹ کودتای نوژه همدان جمعی از پرسنل ونیروی هوایی ارتش که اجرای آن با آمریکا و عراق هماهنگ شده و مورد حمایت آمریکا و اسرائیل و مصرنیز بود در آستانه  اجرای کودتا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وجمعی کثیری از پرسنل انقلابی خود ارتش کودتا کشف وخنثی و تمامی عوامل آن دستگیر واعدام شدند.

در سوم شهریورماه  ۱۳۵۹ سپاه وقوع یک جنگ تمام عیار را پیش بینی کرد و هفتم شهریور ماه ۱۳۵۹ کیسینجر وزیر خارجه آمریکا گفته بود عراق ظرف ده روز پیروز جنگ با ایران خواهد بود! در بیست و چهارم شهریور ۱۳۵۹ معاون شورای انقلاب عراق عزت ابراهیم الدوری اعلام کرد عملیات ما برای باز پس گیری ۱۳۰۰ کیلومترمربع از خاک مورد ادعای عراق تا یک هفته خاتمه می یابد و در ۲۶ شهریور ۱۳۵۹ عراق قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر را لغو و حاکمیت مطلق خود را بر اروند رود اعلام کرده و صدام قرارداد را در یک برنامه تلویزیونی زنده پاره کرد.

در ۲۸ شهریور ماه ۱۳۵۹وزرات خارجه عراق اعلام کرد کشتی هایی که قصد عبور از شط العرب (اروند رود) را دارند باید پرچم عراق را نصب کنند و در ۲۹ شهریور ماه ۱۳۵۹ تهاجم سنگین دریایی عراق به دهانه اروند رود تا بندر خرمشهر را در بر گرفت  و در ۳۰ شهریور ماه ۱۳۵۹ پاسگاه های مرزی ایران در جنوب و غرب به تصرف ارتش عراق در آمد و عراق از ترس ایران نیمی از  هواپیماهای خود را به کشورهای عربستان، کویت، امارت، عمان، یمن شمالی و اردون فرستاد تا از حملات سنگین ایران در امان باشند.

در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹ هجوم سراسری ارتش عراق با حمایت آمریکا و شوروی و کشورهای هم پیمان که بیش از بیست کشور بودند از زمین و هوا و دریا به سرزمینهای ایران آغاز شد؛ ارتش عراق هنگام هجوم سراسری به ایران نیز سه سپاه در اختیار داشت که شامل ۱۲ لشکر و  ۱۰ تیپ مستقل بود سپاه یکم در جبهه شمالی وسپاه دوم در جبهه میانی و سپاه سوم در جبهه جنوبی مستقر بودند.

در آن زمان نیروی زمینی۲۰۲ هزار و نیروی هوایی۲۵ هزار و نیروی دریای ۵ هزار نفر پرسنل داشتند که تجهیزات سازمانی ارتش عراق اغلب ساخت بلوک شرق و بخش عمده آن را زرهی وتوپ های صحرایی تشکیل می داد. آمار مهم ترین تجهیزات نظامی در آغاز جنگ برعلیه ایران بدین صورت بود: تانک ونفربر ۳۵۳۰ دستگاه و هواپیمای نظامی ۳۰۰ فروند و توپ صحرایی ۹۰۰ دستگاه و هلی کوپتر ۸۰ فروند و مقدار قابل توجهی به استعداد ۵۰۰ هزار سلاح جنگی انفرادی را داشتند.

ارتش عراق با این استعداد و سلاح های جنگی، درست در زمانی که ارتش ایران از هم پاشیده و سپاه وبسیج هم آنچنان سازمان رزمی خود را تشکیل نداده بود هجوم سراسری خود را در 31 شهریورماه 59 در ساعت ۱۴ با حمله هوایی به ۱۹ شهر ایران اغاز کرد.

شهرهای مرزی ایران نیز زیر آماج حملات توپخانه وموشک قرار داشت دشمن در هجوم سراسری دو هدف عمده را دنبال می کرد؛ در شهرها مرزی هدف دشمن، ارعاب مردم به منظور تخلیه شهرها و تسهیلات پیشروی نیروی زمینی ودر شهرهای دور دست انهدام پایگاه های نظامی وفرودگاه ها و پالایشگاه ها و مراکز بزرگ اقتصادی وصنعتی و انسجام مراکز استراتژیک عدم دشمن را تشکیل می داد.

آرایش هجومی ارتش عراق در آغاز جنگ طبق طرح مانوری که بود سپاه سوم عراق با ۵ لشکر تقویت شده با استان خوزستان و سپاه دوم ارتش عراق با ۵ لشکر به استانهای ایلام وکرمانشاه (باختران) هجوم آوردند و سپاه یکم نیز با دو لشکر در احتیاط بود. استراتژی ارتش عراق در این حملات سریع و سنگین پی درپی و صرف نیروهای فراوان به آنچه پیش بینی می کرد دست نیافت و ناچار به جنگ فرسایشی تن سپرد.

ارتش عراق پس از آنکه در جبهه جنوب زمین گیر شد و نتوانست به اکثر اهداف خود برسد.در حالی که خرمشهر  رادر اشغال داشت وابادنی وسوسنگرد را به محاصره در آورده بود، در خطوطی نامنظم به پدافند از مناطق اشغالی پرداخت. نکته مهم که حکومت عراق در محاسبات خود  برای حمله به ایران از آن غافل مانده بود و موجب ناکامی اش در تحقق استراتژی جنگ سریع بود گردید.

توان عظیم اما ناشناخته انقلاب اسلامی در تقویت پایداری ونیرو های مردمی در برابر تجاوز گران بود بیش از ۳۴ روز مقاومت در خرمشهر ودو بار ازاد سازی سوسنگرد از اشغال متلاشی شدن قوای عراقی که از رودخانه بهمنشیر گذشته و وارد جزیره آبادان شده بودند و نیز عقب راندن یگانها دشمن در گیلانغرب نمونه هایی از مقاومت سرسختانه مردم بود  که ارتش عراق در برابر آن زمین گیر شد.

در یکم مهرماه ۵۹ سومار اشغال شد؛ در دوم مهرماه ۵۹نفت شهرومهران وسرپل ذهاب تصرف شد .سوم مهرماه ۵۹ موسی آن با اشغال دشمن در آمد و چهار مهرماه ۵۹ بستان تصرف شد در پنجم مهرماه ۵۹ قصرشیرین به تصرف کامل در آمد. وشهر های شوش دزفول اندیمشک واهواز در خطر  سقوط قرار گرفت، در ششم مهرماه نیز سوسنگرد اشغال شد.  در هشتم مهرماه ۵۹ جاده حمیدیه و اهواز مسدود شده و اهواز به محاصره در آمد. در نهم مهرماه ۵۹ به همت رزمندگان اسلام وارتش نیروهای عراقی از شمال اهواز به عقب رانده شدند .در دهم مهرماه ۵۹ سوسنگرد وبستان از دست ارتش عراق ازاد شد. در هجدهم مهرماه ۵۹ ارتش عراق پس از نفوذ  به دهلران به سمت موسیان  عقب نشینی کرد. در نوزدهم مهرماه ۵۹ دشمن پس از عبور از کارون جاده آبادان واهواز را مسدود کرد. در بیست یکم مهرماه ۵۹ بستان مجدداً به اشغال ارتش عراق در آمد.

در بیست سوم مهرماه ۵۹ جاده آبادان و ماهشهر به دست دشمن مسدود شد. در  چهارم ابانماه ۵۹ خرمشهر بعد از ۳۴ روز مقاومت جانانه و بدون تجهیزات لازم توسط دشمن اشغال شد.در هشتم ابانماه ۵۹ دشمن از رودخانه بهمن شیر گذشته شهر آبادان را محاصره کرد.

در نهم ابانماه ۵۹دشمن در جنوب بهمنشیر منهدم وخطر سقوط آبادان برطرف شد. در بیست چهارم ابانماه ۵۹ سوسنگرد از سه طرف محاصره شد  ونیرو های دشمن از غرب وجنوب وارد شهر سوسنگرد شدند. در بیست ششم ابانماه سوسنگرد دوباره توسط نیروهای اذر بایجان ازاد شد  .در بیست دوم  دی ماه ۵۹ هویزه محاصره شد.  در بیست ششم دی ماه ۵۹ شهر نوسود به تصرف دشمن در آمد. در بیست هفتم دی ماه۵۹ هویزه اشغال شد.این بود خلاصه ای از هجوم سراسری کشور عراق به کمک آمریکا وشوروی وکشور های حوزه خلیج فارس بویژه کشورهای عربی منهای  کشور سوریه به ایران اسلامی نوپا در سال ۱۳۵۹ که این جنگ نابرابر هشت سال و یا به عبارتی دیگر ۹۵ ماه و یا به صورت روز حساب کنیم ۲۸۸۷ روز طول کشید.

در طول تاریخ از جنگ جهانی  اول تاکنون بعد از جنگ ویتنام که آن جنگ ۱۱ سال به طول انجامید. طولانی ترین جنگ در تاریخ یعنی دومین جنگ طولانی در طول تاریخ می باشد که جا دارد در خاتمه یادی کنیم از تمامی شهدا، جانبازان، آزادگان، رزمندگان و مجروحین که با ایستادگی بی نظیر و ونبرد جانانه و تحمل اسارت های زندانهای مخوف دوران سخت جنگ برای اولین بار در طول تاریخ اجازه ندادند یک وجب از خاک پاک ایران از پیکر کهن آن جدا شود.

شهدا برای همیشه در تاریخ جاودانه وماندگار شدند و به سوی معبود خود شتافتند باشد که خداوند توفیق و لیاقت ادامه راه روشن و اسلامی آنها را به همه  ما بویژه به حقیر بازمانده از غافله شهدا را در زعامت و سلامتی مقام معظم رهبری امام خامنه ای را تا ظهور آقا امام زمان (عج) عنایت فرماید و اخر عاقبت همه ما را بخیر در آخر در زمره شهدا و یا با آنها محشور گرداند.

نگارنده: رضا جلوداری

 

انتهای پیام/

دسته : اخبار برگزیده, اخبار شهرستان میانه, مقالات

این خبر را به اشتراک بگذارید :