به گزارش خبرگزاری تسنیم از میانه، ازبرعلی حاجوی معروف به "دهقان فداکار" صبح امروز با حضور پرشور مسئولان کشوری، استانی و مردم شهرستان میانه تشییع شد.

پیکر وی پس از تشییع به امامزاده سید اسماعیل(ع) میانه منتقل شده و به خاک سپرده شد.

به گزارش تسنیم  ازبرعلی حاجوی پنجم اسفندماه سال ۱۳۰۹ خورشیدی در روستای قلعه جوق شهرستان میانه متولد شد.

او در آذرماه ۱۳۴۱ شمسی در سن سی و دو سالگی شب‌هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، متوجّه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد. در آن هنگام برای نجات قطار و مسافران آن کُت خود را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد این کار نتوانست مسئولان قطار را آگاه سازد و در نهایت با شلیک چند گلوله از تفنگ شکاری خود توانست باعث توقف قطار شود.

به گفته او پس از توقّف قطار مردم ناراضی از قطار پیاده شدند و او را کتک زدند. تا اینکه او آنها را متوجه خطری که در انتظار آنها بود ساخت. پس از آنکه مسافران با چشم خود ریزش کوه را دیدند به تشکر و عذرخواهی از او روی آوردند که این فداکاری وی سال‌ها در کتب درسی ایرانیان به عنوان الگو تدریس شد ولی در سال‌های اخیر در دهقان فداکار از کتب درسی ابتدایی حذف شد.

وی در ۲۳ آبان ۱۳۹۶ در سن ۸۶ سالگی بر اثر عارضه کلیوی و ریوی در بیمارستان خاتم الانبیای میانه بستری شد اما به علت وخامت وضعیت برای ادامه درمان به بیمارستان امام رضا(ع) در تبریز منتقل شد.

پزشکان اعلام کردند وی به بیماری ذات‌الریه مبتلا شده است که در نهایت قطار زندگی دهقان فداکار را ۱۱ آذر ۹۶ در ایستگاه بیمارستان امام رضا(ع) تبریز پیاده کرد و برای همیشه به خاطره‌ها پیوست.

 

گزارش از محمد زینالی

انتهای پیام/