January 17,2019 | ۱۳۹۷/۱۰/۲۷

Miyaneh News Agency

اخبار ویژه
تبلیغات

مدیرکل اوقاف آذربایجان شرقی اداره اوقاف شهرستان میانه را باز هم به انزوا کشید!

مدیرکل اوقاف آذربایجان شرقی اداره اوقاف شهرستان میانه را باز هم به انزوا کشید!

این چه نوع سیاستی است که اداره کل اوقاف استان، شهرستان میانه را در انزوا نگه‌داشته و شهرستان کوچکی همچون بستان‌آباد به میانه ترجیح داده می‌شود که امور موقوفات و امامزادگان این شهرستان از بستان‌آباد مدیریت شوند.

به گزارش میانه نیوز، اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان میانه همچون گذشته بازهم دچار بلاتکلیفی شده است اگر به سابقه فعالیت این نهاد در شهرستان اشاره‌کنیم به‌راحتی متوجه می‌شویم که اداره کل اوقاف آذربایجان شرقی به بودونبود این اداره در میانه هیچ اهمیتی نداده و آن را دچار سردرگمی شدید کرده است.

اوقاف شهرستان میانه در اوایل تأسیس از طریق اداره اوقاف شهرستان خلخال سپس بعد از گذشت سال‌ها توسط شهرستان سراب و بعد از مدتی تبدیل به نمایندگی شده و از طریق تبریز مدیریت‌شده است و اکنون‌که بعد از سال‌ها دفتر نمایندگی اوقاف شهرستان میانه تبدیل به اداره مستقل شده است مدیرکل اوقاف سعی دارد تاریخ را تکرار کرده و بازهم پایه‌های اوقاف میانه را به لرزه درآورد.

بلاتکلیفی اداره اوقاف شهرستان میانه و مهم‌تر از همه عدم استقلال آن، عامل عقب‌ماندگی بزرگ‌ترین شهرستان آذربایجان شرقی(میانه) شده است چراکه در حال حاضر در این شهرستان یک شهر (آقکند) و ۲۱ روستا سال‌هاست بلاتکلیف بوده و نمی‌توانند برای اراضی و منازل خود سند مالکیت اخذ کنند.

همچنین امامزاده سید محمد و سید اسماعیل(ع) که امامزادگان شاخص کشوری هستند به دلیل بلاتکلیفی اداره اوقاف شهرستان میانه تبدیل به یک امامزاده شهرستانی شده‌اند و باکمال تأسف تا به امروز طرح جامع عمرانی برای این دو بقعه متبرکه  تهیه و تدوین‌نشده است درحالی‌که باید امروز شهرستان میانه همانند شهرستان ری دیاری توریستی زیارتی می‌شد.

خالی از لطف نیست که مردم شهرستان میانه بدانند اکثر موقوفات این شهرستان در تصرف اشخاص بوده و نوعاً غیر متصرفی اداره می‌شوند که به‌عنوان‌مثال موقوفه ساسانی با بیش از ۳ هزار هکتار مترمربع توسط یک شخص اداره می‌شود که این امر با چنین متراژ کلانی جای بسی تعجب است!

باکمال تأسف این موضوعات حاکی از بی‌توجهی برخی مدیران علی‌الخصوص نمایندگان شهرستان میانه به مسئله وقف است که هیچ توجهی به موقوفات این شهرستان ندارند آیا حق شهرستان میانه نیست که یک اداره مستقل داشته باشد تا فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی در این شهرستان همچون سایر شهرستان‌ها رواج یافته و امامزادگان آن از غربت به درآیند.

این چه نوع سیاستی است که اداره کل اوقاف استان، شهرستان میانه را در انزوا نگه‌داشته و شهرستان کوچکی همچون بستان‌آباد به میانه ترجیح داده می‌شود که امور موقوفات و امامزادگان این شهرستان از بستان‌آباد مدیریت شوند.

جالب اینجاست که مدیرکل اوقاف استان طی حکمی رئیس اوقاف شهرستان بستان‌آباد را با حفظ سمت به‌عنوان سرپرست اوقاف شهرستان میانه منصوب کرده است تا وی هفته‌ای یک‌بار در شهرستان میانه صرفاً برای امضای اسناد و مدارک مربوطه حاضر شود! این درحالی‌ است که اوقاف شهرستان بستان‌آباد نمایندگی بوده و رئیس یک دفتر نمایندگی به‌عنوان سرپرست یک اداره رسمی در شهرستان میانه منصوب‌شده است!

آقای مدیرکل برای این اقدامات خود چه توجیهی دارند؟ انتظار می‌رود در این مورد شفاف‌سازی‌های لازم را انجام دهند.

 

نگارنده: محمد زینالی

انتهای پیام/