January 17,2019 | ۱۳۹۷/۱۰/۲۷

Miyaneh News Agency

اخبار ویژه
تبلیغات

میانه نیوز گزارش می دهد

جان‌به‌کف و پابه‌رکاب، بیعته گلدی سپهون/ روایتی از دیدار مردم آذربایجان با رهبر معظم انقلاب

جان‌به‌کف و پابه‌رکاب، بیعته گلدی سپهون/ روایتی از دیدار مردم آذربایجان با رهبر معظم انقلاب

چند سالی است که اقشار مختلف مردم آذربایجان به مناسبت قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز به دیدار رهبر معظم انقلاب می‌روند؛ دیدارهایی که هرکدامشان جداگانه حامل پیام‌های جامع و خاطراتی بسیار جذاب و دل‌نشین هستند.

به گزارش میانه نیوز، چند سالی است که اقشار مختلف مردم آذربایجان به مناسبت قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز به دیدار رهبر معظم انقلاب می‌روند؛ دیدارهایی که هرکدامشان جداگانه حامل پیام‌های جامع و خاطراتی بسیار جذاب و دل‌نشین هستند. از خوش‌آمد گویی های ترکی حضرت آقا گرفته تا تمجیدهایشان از بیداری مردم آذربایجان درصحنه‌های مختلف تاریخ و نقطه‌ی ثقل دانستن آذربایجان برای ایران.

طبق قراری که مسئول کاروان اصحاب فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی گذاشته بود مقررشده بود تا ساعت ۱۷:۳۰ روز شنبه کسانی که دیدار حضرت آقا قسمتشان شده بود به خانه فرهنگ تبریز بیایند تا ازآنجا به سمت تهران حرکت کنیم؛ یک ساعت زودتر از موعد قرارمان خود را به خانه فرهنگ تبریز رساندم.

فکر می‌کردم شاید تنها کسی باشم که سر قرار حاضرشده‌ام ولی وقتی وارد این محل شدم مشاهده کردم که بیش از نیمی از اعضای کاروان در سالن ایستاده‌اند و چشمشان خیره به عقربه‌های ساعت است تا زمان مقررشده فرارسد و سوار اتوبوس شوند.

بسیاری مشتاق بودند تا آنان نیز به دیدار حضرت آقا بروند ولی به دلیل سهمیه اندکی که به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی اختصاص داده‌شده بود این امر غیرممکن بود؛ ساعت ۱۷:۳۰ فرارسید و اتوبوس نیز مقابل خانه فرهنگ آمد و اعضای کاروان سوار آن شدند.

برخی‌ها اصلاً باورشان نمی‌شد که قرار است با امام خویش دیدار کنند

زمان نماز فرارسیده بود و اتوبوس برای اینکه اعضای کاروان این فریضه واجب را به‌جا آوردند دقایقی توقف کرد، پس از خواندن نماز سوار اتوبوس شده و به راه خود ادامه دادیم، همه اعضای کاروان ما در حال جنب‌وجوش بودند برخی‌ها اصلاً باورشان نمی‌شد که قرار است با امام خویش دیدار کنند همه سوار اتوبوس شدیم و حرکت کردیم. راه‌ بارانی بود و گهگاه برف می‌بارید هوا بسیار زیبا بود برای عاشقانی که منتظر وصال به معشوق بودند.

یکشنبه صبح زود به تهران رسیدیم و اتوبوس در نزدیکی بیت رهبری توقف کرد؛  تک‌تک اعضای کاروان می‌خواستند در ردیف‌های اول حسینیه امام خمینی (ره) جلوس کنند تا به آقای خویش نزدیک‌تر باشند در این راستا مسئول کاروان کمی زودتر از سایر کاروان‌ها ما را به تهران رساند و همه اعضا را توجیه کرد که از بردن هرگونه اشیاء غیر مربوط و ممنوعه به بیت خودداری کنید چراکه ممنوع است و باعث می‌شود از دیدار با رهبری منع شوید.

مسئول کاروان کارت ملاقات تک‌تک اعضا را به خودشان داد و به آنان گفت که اگر نیت کنید و به دیدار رهبری بروید مطمئن باشید حاجت خود را می‌گیرید چون بارها این موضوع برایم ثابت‌شده است این سفر را سفر ساده‌ای فرض نکنید چراکه برای هر کس دیدار آقا نصیب نمی‌شود.

عاشقانی که از ساعت ۵صبح مقابل درب بیت رهبری ایستاده بودند

به مسجد رفتیم و در آنجا نماز صبح را خواندیم  و راهی بیت رهبری شدیم همه پشت در منتظر بودیم تا درب بیت را بگشایند من عاشقانی را دیدم که از ساعت ۵ صبح جلوی درب بیت ایستاده و منتظر بودند از چشم‌هایشان شوق دیدار امام خامنه‌ای می‌بارید؛ صف ورود به حسینیه طولانی بود. مدیران استان هم مثل مردم عادی، در صف ایستاده بودند. ساعت حوالی ۸ بود که درب بیت را باز کردند و به‌سوی حسینیه امام خمینی (ره) رفتیم.

حسینیه مملو از حضور مردم غیور آذربایجان بود؛ کسانی که چشم‌هایشان شوق دیدار فرزند فاطمه و نائب بر حق امام زمان (عج) را داشت؛ همه چشم‌ها به ساعت بود تا زمان دیدار حضرت آقا فرارسد و در همین راستا همه آذربایجانی‌ها یکدل و هم نوار چنین شعار می‌دادند:«ای پسر فاطمه منتظر تو هستیم».

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/38958/C/13961129_1338958.jpg

جان‌به‌کف و پابه‌رکاب، بیعته گلدی سپهون

در این میان افرادی هم بودند که چند بیت در وصف دیدار حضرت آقا آماده کرده بودند و عاشقانه اشک می‌ریختند. مجلس را شور و شوق دیدار یار فراگرفته بود تا اینکه ناگهان پرده‌ها گشوده شد و امام خامنه‌ای آمدند؛ مردم آذربایجان از جا برخاسته و شعری را که برای رهبر خویش آماده کرده بودند؛ عاشقانه قرائت کردند.

پارلادی روی چو مهون گوزلریمیز فرش رهون///جان به کف و پا به رکاب بیعته گلدی سپهون

فتنیه قاتماز اوزونو چونکی اویاخدی ائلیمیز /// تا جانی وار انقلابا سانکی دایاخدی ائلیمیز

آذربایجان اویاخدی انقلابا دایاخدی /// خیره شود چشم جهان گر بدمد غیرتمان

سر بکشد تا به فلک پرچم حریتمان /// ای خلف روح خدا قافله را میر و هدی

زنده و پاینده بود راه امام و شهدا /// ای رهبر آزاده آماده ایم آماده

هاممسی سرمست ولی بر سر عهد ازلی /// هر بیری بیرباکری دی امر ائده گر سیدعلی

انقلابین پاک علمی قیرخ ایل اولوب مامنی میز //// شورحسینی یارادوب بیست و نه بهمنی میز

آذربایجان جانباز خامنه ای دن آیریلماز /// آذربایجان جانباز خامنه ای دن آیریلماز

پس از کلی شعار و عاشقانه‌های آذربایجانی‌ها برای حضرت آقا، چون دیدار مصادف بود با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) مجلس با مداحی عطر و بومی فاطمی گرفت و پس‌ازآن حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل هاشم نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی و امام‌جمعه تبریز از طرف مردم آذربایجان شرقی به ایشان سلام و عرض ادب کرده و به سخنرانی پرداختند.

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/38958/C/13961129_1238958.jpg

آذربایجان جانباز، خامنه‌ای دن آیریلماز

پس از اتمام سخنان گهربار حجت‌الاسلام آل هاشم، مردم دوباره شعار«ای پسر فاطمه منتظر تو هستیم» را شروع کردند و آغاز صحبت آقا و «بسم‌الله» ایشان را، مردم با شعارشان استقبال کردند: «آذربایجان جانباز/خامنه‌ای دن آیریلماز»؛ آذربایجانِ جانباز از خامنه‌ای جدا نمی‌شود.

حضرت آقا نیز سخنرانی خود را شروع کردند مثل همیشه سخنانشان پر مفهوم و دل‌نشین بود؛ امام خامنه‌ای در ابتدای این دیدار خطاب به مردم آذربایجان چنین گفتند: خیلی خوش‌آمدید برادران عزیز و خواهران عزیز؛ یکی از برجسته‌ترین روزها و مراسمی که این حسینیّه به خود می‌بیند، روزی است که شما عزیزان از آذربایجان، از تبریز تشریف می‌آورید اینجا.

ایشان در سخنان خود به موضوع مردم‌سالاری و عدالت اجتماعی اشاره کردند و گفتند: نتیجه‌ی مردم‌سالاری، پیشرفت کشور است؛ پیشرفت‌ها هم واقعاً خارق‌العاده است. ما دهه‌ی چهارم انقلاب را دهه‌ی پیشرفت و عدالت نام‌گذاری کردیم و پیشرفت به معنای واقعی کلمه در کشور اتّفاق افتاده است؛ عدالت را نمی‌گویم؛ در مورد عدالت ما عقب‌مانده هستیم؛ در این تردیدی نیست؛ خودمان اعتراف می‌کنیم، اقرار می‌کنیم. باید از خدای متعال و از مردم عزیز عذرخواهی کنیم. در مورد عدالت مشکل‌داریم و ان‌شاءالله باهمت مردان وزنان کارآمد و مؤمن، در این ناحیه هم پیشرفت خواهیم کرد.

به همه‌ی مردم عزیزمان در تبریز «منّن ده سلام یتیرین»

امام خامنه‌ای در پایان سخنان خود چنین گفتند: خیلی از دیدار شما عزیزان خوشحال شدیم و به همه‌ی مردم عزیزمان در تبریز «منّن ده سلام یتیرین». دیدار با آقا به اتمام رسید و کم‌کم مردم از حسینیه خارج شدند. انتهای خیابان فلسطین کم‌کم پر می‌شد از مهمانانی که بایستی به شهرشان برمی‌گشتند. مهمانان هم پر بودند از امید برای آینده.

کنجکاو بودم که بدانم هر یک از اعضای کاروان در لحظه دیدار رهبری چه حسی داشتند و در همین راستا سراغ چند تن از آنان رفتم که هرکدام حرف دلشان را به‌گونه‌ای بروز دادند.

دیدار رهبری به آدم انرژی خاصی می‌دهد

محمدرضا باقرپور در گفت‌وگو با خبرنگار میانه نیوز اظهار داشت: با حتی قوی‌ترین هنرها هم نمی‌شود بعضی حس‌ها را آن‌طوری که هست، توضیح داد؛ امسال نیز به جهت قرار گرفتن این دیدار که به خاطر روز مناسبتی آن و قرار گرفتن در فصل زمستان است، شاهد برف و سرما و هوای نسبتاً نامساعدی بودیم؛ بااین‌حال خیل عظیم مشتاقان، دوباره مثل سال‌های گذشته، چنین راه طولانی را تحمل کردند و خود را صبح امروز (یکشنبه) به آقا رساندند.

این فعال فرهنگی آذربایجانی با اشاره به این نکته که دیدار رهبری به آدم انرژی خاصی می‌دهد و یک سال ناملایماتی‌ها و برخی بی‌عدالتی‌های موجود را که در بخش‌های مختلف سیستم شاهد آن هستیم، التیام بخشیده و به آینده امیدوار و مصمم‌تر می‌کند، تصریح کرد: دقت نظر و هوشمندی معظم له، همچنین درک و فهم عمیق و صحیح ایشان در همه امور اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی برای همه محرز است و این نقطه پشتیبان و امیدی برای همه است.

وی اضافه کرد: در کل، بنده برای چندمین بار، یک سفر و یک دیدار خیلی خوب و هیجان‌انگیز و پر از یادگیری‌ای را تجربه کردم. گوش سپردن حضوری و چهره به چهره به سخنان آقا، یک حس و حال دیگری دارد که به نظرم در حتی برنامه‌های زنده چنین حسی، احساس و درک نشده و منتقل نمی‌شود.

قیام ۲۹ بهمن نمادی از حضور مردم آذربایجان در نهضت اسلامی بود

محمدتقی باغبان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار میانه نیوز با اشاره به اینکه مردم آذربایجان هرساله به مناسبت قیام ۲۹ بهمن با رهبر انقلاب تجدید بیعت می‌کنند، اظهار داشت: قیام ۲۹ بهمن نمادی از حضور مردم آذربایجان در نهضت اسلایم بود در همین راستا هرساله مردم آذربایجان در این روز با مقام معظم رهبری دیدار می‌کنند.

مسئول کاروان اصحاب فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی بابیان اینکه امسال سهمیه دیدار با رهبری را کاهش داده بودند افزود: امسال ۲۵ کارت ملاقات به اداره فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی اختصاص داده بودند که ما این کارت‌ها را به برخی از اصحاب فرهنگ و هنر اهدا کردیم تا به محضر حضرت آقا مشرف شوند.

وی گفت: امید است در سال‌های آتی این مقدار سهمیه را افزایش دهند تا از سایر عزیزان شرمنده نشویم لذا برای ترویج و اشاعه فرهنگ بومی و ملی و حفظ ارزش‌های دینی و مذهبی و قلب تپنده هزاران عاشق دیدار مقام معظم رهبری سعی بر آن شده است تا با همکاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی و سایر همکاران مربوطه هرساله در این روز هدایت کاروان اصحاب فرهنگ و هنر استان را برای دیدار با امام خامنه‌ای را بر عهده بگیریم.

باغبان در پایان افزود: حضرت آقا خودشان نیز می‌دانند که مردم آذربایجان عاشق ایشان هستند و امیدواریم خداوند سایه رهبری را برای کشورمان پایدار کند.

گزارش از محمد زینالی

انتهای پیام/