January 17,2019 | ۱۳۹۷/۱۰/۲۷

Miyaneh News Agency

اخبار ویژه
تبلیغات

امام جمعه میانه: وضعیت راه‌های شهرستان میانه بسیار نامناسب است/ فرماندار میانه: ۱۴ دهستان شهرستان میانه کاملاً محروم است

امام جمعه میانه: وضعیت راه‌های شهرستان میانه بسیار نامناسب است/ فرماندار میانه: ۱۴ دهستان شهرستان میانه کاملاً محروم است

امام جمعه میانه گفت: وضعیت راه‌های شهرستان میانه بسیار نامناسب بوده و موجب تصادفات و تلفات جانی بسیار زیادی می‌شود.

به گزارش میانه نیوز، حجت الاسلام والمسلمین عبدالله محمدی در جلسه شورای اداری شهرستان میانه که با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه شهرستان میانه منطقه‌ای کشاورزی است اظهار داشت: علی رغم محدودیت و کمبود در آب انتظار داریم این شهرستان سابقه کشاورزی خود را حفظ کرده و کشت محصولات کشاورزی از جمله محصولات استراتژیک در آن ادامه داشته باشد.

امام جمعه میانه با بیان اینکه بخش غالب شهرستان میانه از نظر اشتغال بخش کشاورزی است، خاطرنشان کرد: کشت محصولات استراتژیکی چون برنج در این شهرستان نقش مهمی در اشتغالزایی دارد چرا که ارزاق نقش عمده‌ای در حفاظت و حمایت از ملت‌ها داشته و بدون رزق و روزی کشوری وابسته خواهیم بود.

وی خواستار دوبانده شدن شاهراه قدیمی میانه که این شهرستان را به تهران و سایر استان‌ها وصل می‌کند شد و افزود: وضعیت راه‌های شهرستان میانه بسیار نامناسب بوده و موجب تصادفات و تلفات جانی می‌شود؛ امیدواریم شاهد تخصیص اعتبارات ویژه در این خصوص باشیم تا این شهرستان عالم پرور و شهید پرور نیز از امکانات و مواهبی که در کل کشور است برخوردار شود.

محمدی در پایان تصریح کرد: راه آهن میانه-تبریز سالهاست که بلاتکلیف است و انتظار می‌رود دولتمردان در این خصوص همت ویژه کرده و این پروژه را زود‌تر به پایان برسانند چرا که مردم از وضعیت جاده قدیم میانه-تبریز به شدت گله‌مند بوده و روزی نیست که ما در اینجاده‌ها شاهد تصادف نباشیم.

 14 دهستان شهرستان میانه کاملاً محروم است

 حمید شکری نیز در این جلسه با اشاره به اینکه عمده درآمد شهرستان میانه به میزان ۷۰ درصد از بخش کشاورزی است اظهار داشت: اراضی کشاورزی باغی و زراعی شهرستان ۱۵۸ هزار هکتار شامل ۱۴ درصد اراضی استان بوده و رتبه اول را به خود اختصاص داده است همچنین در حوزه صنعت نیز با ۱۱۹ واحد رتبه ۵ استان و با یک هزارو ۹۵۰ شاغل رتبه ۸ استان را به خود اختصاص داده‌ایم.

وی با اشاره به وسعت بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتری شهرستان میانه با ۵ شهر، ۴ بخش و ۱۷ دهستان که ۱۴ دهستان آن از مناطق محروم به شمار می‌روند تصریح کرد: عدم توزیع مناسب اعتبارات و امکانات مناسب با وسعت، جمعیت، تعداد روستا‌ها و پراکندگی آن‌ها نسبت به سایر شهرستان‌ها از مشکلات اصلی شهرستان میانه به شمار می‌رود.

فرماندار ویژه شهرستان میانه کل معادن شهرستان را ۶۱ معدن با رتبه ۲ استانی و میزان معادن فعال را ۳۱ معدن با رتبه ۶ استان برشمرد و گفت: میزان استخراج مواد معدنی از معادن شهرستان ۴۴۰ هزار تن است که چند مورد معدن نیز در دست مطالعه داریم که به زودی از آن‌ها نیز بهره برداری می‌شود.

شکری وجود ۴ شهرک صنعتی با ۱۰۲ واحد مستقر و ۷۷ واحد فعال، یک شهرک صنعتی بخش خصوصی و یک ناحیه صنعتی با ۱۱ واحد مستقر و ۶ واحد فعال، همچنین صنایع مهمی چون مجتمع فولاد آذربایجان در ۳ فاز، کارخانه می‌انرو، کارخانجات تولید گچ و پانل‌های گچی را از جمله صنایع مهم شهرستان میانه خواند.

وی ثبت ۲۶۹ اثر تاریخی و گردشگری را از قابلیت‌های حوزه میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان میانه عنوان کرد و افزود: این شهرستان از قابلیت‌های متنوع باغی و زراعی نیز برخوردار است به طوری که بیش از ۱۳ درصد مراتع استان به شهرستان میانه اختصاص یافته و در تولید ماهی با ۲۱ درصد تولید استان و در تولید مرغ، برنج و گندم رتبه اول استانی و در تولید گوشت قرمز و سیب رتبه دوم استانی را به خود اختصاص داده است.

معاون استاندار آذربایجان شرقی وجود بیش از ۴۳ سد متوسط بزرگ و کوچک و وجود ۳۳ درصد آب‌های استان و قرار گرفتن در مسیر کریدور تهران- اروپا، نزدیکی به ۴ استان و واقع شدن در مسیر راه آهن سراسری کشور به اروپا، قفقاز و آسیای مرکزی را از دیگر مزیت‌های شهرستان میانه عنوان کرد و افزود: شهرستان میانه ایستگاه مهم ترانزیت کالا و مسافر بوده و به بزرگ‌ترین ایستگاه ریلی شمالغرب کشور در آینده تبدیل خواهد شد.

وی همچنین میانه را به عنوان شهر طلایی کشور عنوان کرده و کسب مدال‌های المپیکی و جهانی از سوی قهرمانان میانه‌ای در رشته‌های مختلف را از دیگر مزیت‌های عرصه ورزشی این شهرستان شهرستان برشمرد.

شکری نیمه تمام ماندن اکثرپروژه‌های بزرگ عمرانی از جمله بزرگراه سرچم – میانه – تیکمه داش، کمربندی میانه، پل قوری چای، راه آهن میانه – اردبیل و شبکه پایاب سدهای آیدوغموش، شهریار، گرمی چای و ۴۰ سد موجود، وضعیت نامناسب راه‌های فرعی و روستایی و مشکل آب شرب را از مشکلات مهم شهرستان میانه عنوان کرده و خواستار پیگیری و رفع این مشکلات شد.

انتهای پیام/