محمد زینالی طی یادداشتی در پایگاه خبری میانه نیوز نوشت: هیچ‌کس منکر این نیست که همه 3قوا مقصر هستند هم دولت، هم مجلس و هم دستگاه قضائی ولی درعین‌حال نباید نقش حیاتی مردم را در این بحران اقتصادی فراموش کرد باکمال تأسف همه ما به‌نوبه خود یک محتکر کوچک هستیم با این طرز تفکر اشتباه که در آینده وضعیت بحرانی‌تر شده و جنس پیدا نمی‌کنیم می‌رویم اجناس مختلف را بیش‌ازحد نیاز خریداری کرده و انبار می‌کنیم.

وقتی درخبرها از پلمپ انبارهایی که کالا احتکار کرده اند مطلع می شویم از این اقدامات هموطنانمان سخت آزرده خاطر میشویم غافل از اینکه ما نیز به نوبه خود با خرید بیش از اندازه کالاهایی که قیمتشان غیرواقعی بوده و روز به روز گران تر می شود وضعیت اقتصادی مملکت را آشفته تر کرده و به معنای واقعی کلمه می توان به ما هم عنوان محتکر کوچک را ارتباط داد.

در حال حاضر پلن ارزی ما مشکل دارد 10 درصد هم ربطی به ترامپ ندارد؛ برادر و خواهر عزیز این را باید بدانیم که دلار گران نمی‌شود این پول ماست که روزبه‌روز بی‌ارزش می‌شود اگر قرار بود فقط دلار نایاب باشد فقط باید دلار گران می‌شد چرا مسکن گران می‌شود؟ چرا سکه گران می‌شود؟ اگر مسبب وضعیت فعلی آمریکا بود باید اکنون وضعیت سوریه و عراق از ما بدتر بود و پولشان بی‌ارزش‌تر!

تا زمانی که در کشور ارز دونرخی وجود داشته باشد شاهد فساد خواهیم بود باید مردم نماینده‌هایی انتخاب کنند که فهمی از مسائل اقتصادی داشته باشند در حال حاضر چند تن از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس اقتصاد خوانده‌اند؟ اصلاً طرفی که در این کمیســیـون عضو شـده دودو چهـارتای اقتصـاد را متوجه می‌شود؟

به‌عنوان‌مثال همان قانونی که تصویب شد و گفتند برای کسانی که کالاهای اساسی وارد می‌کنند دلار 4200 تومانی می‌دهیم؛ همین افراد کالاها را با تعرفه دلار دولتی وارد کرده و با تعرفه آزاد در بازار عرضه کردند! افرادی مثل بابک زنجانی هم با استفاده ازاین‌گونه امتیازات صاحب اموال چند هزارمیلیاردی شدند همان‌هایی که از رانت‌های دولتی استفاده کردند موضوعی که فقط مختص دولت روحانی نبوده و در زمان احمدی‌نژاد هم بود.

باید ساختار اقتصادی کشور درست شود با این ترفندها بابک زنجانی مجرم امروز همان بابک زنجانی دیروزی است که از خاتمی و رفسنجانی به‌عنوان صادرکننده برتر ملی جایزه دریافت کرده بود! جالب اینجاست که دریکی از جلسات در سطح کلان قبل از اینکه این بحران اقتصادی اتفاق بیفتد در مورد آن سخن گفته و می‌دانستند در آینده چه اتفاقاتی میفتد گویا همه‌چیز برنامه‌ریزی‌شده بود.

چه کسانی بودند که در اسفندماه 96 از بانک چند وام 50 میلیاردی اخذ کرده و با کل این مبلغ سکه و طلا خریدند و سال 97 درست زمانی که قیمت‌ها نجومی شدند سکه و طلاهای خود را به فروش رساندند در این میان هم به‌شدت سود کرده و هم وام خود را تسویه کردند! بدتر اینکه بازار نیز به‌شدت به هم زدند. چرا این بانک‌ها از این پول‌ها به ما مردم عادی نمی‌دهد؟ وقتی سرنوشت کشور به دست چند بانک و چند نزول‌خور سپرده شود وضعیت مملکت همین می‌شود.

به و الله قسم در این وضعیت فعلی نباید به فکر تلافی و جناح‌بازی بود ما از امیر المومنین یاد گرفتیم که دست‌گیر حتی مخالفانمان باشیم کسانی که حق حضرت را خورده بودند آمدند و از ایشان مشاوره خواستند حضرت به آنان مشاوره داد امروز نیز باید متحد بود و به رئیس‌جمهوری که 24 میلیون رأی از سوی ملت کسب کرده نگاهی منفی نباید داشته باشیم ما موظفیم به هر شخصی که منتخب ملت است احترام بگذاریم.

همین مردم یک روزبه خاتمی را دادند روز دیگر به هاشمی و بعدازآن به احمدی‌نژاد و … ما باید با منتخب مردم همکاری کنیم بله به عملکرد دولت نقد داریم اما الان فصل عقده‌گشایی نیست فصل جفت‌پا انداختن و اختلاف‌افکنی نیست باید امروز دست در دست هم دهیم چراکه انقلاب ما کارآمدتر از این حرف‌هاست.

باید مردم خودشان آماده شوند برای اینکه بخواهند وضعیت فعلی بهبود پیدا کند اگر حتی حاکم جامعه 150 نفر فاسد را هم اعدام کند این سیستم دوباره 150 فاسد دیگر می‌سازد! باید ریشه کار را درست کنیم ما کم نخاله مسئول در کشور نداریم ما نخاله‌هایی داریم که اگر آنان را به کشورهای دیگر صادر کنیم آن کشور را ظرف 24 ساعت آینده فلج می‌کنند فقط جمهوری اسلامی می‌تواند این‌ها را مدیریت کند.

ما مدیران ناکارآمدی داریم که در جهان نمونه ندارند که ان شاالله نسل آنان منقرض شود باید ساختار را درست کرد نباید چشم به آمریکا و مذاکره با آنان داشته باشیم چراکه فقط خودمان می‌توانیم مشکلاتمان را حل کنیم شاید الآن معنای اقتصاد مقاومتی را بهتر درک کنیم موضوعی که رهبر معظم انقلاب چندین سال متوالی است که به آن اشاره ویژه‌ای داشته و در نام‌گذاری سال‌ها به آن تأکید کرده است.

در شرایط فعلی کشور که معیشت مردم با مشکلات بسیار بزرگی روبرو شده است فقط میطلبد که به بحث اقتصاد مقاومتی جامه عمل پوشانده و نگاهمان به کشورهای خارجی نباشد.

انتهای پیام/

دسته : اخبار برگزیده, اخبار شهرستان میانه, مقالات

این خبر را به اشتراک بگذارید :