به گزارش صبح شمیم، جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان میانه با محوریت ساماندهی مساجد، هیئات مذهبی و مراسم عید متوفیان در محل دفتر امام‌جمعه میانه برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالله محمدی در این جلسه با اشاره به اینکه مسئولان باید به جلسات و مصوبات شورای فرهنگ عمومی توجه ویژه‌ای داشته باشند اظهار داشت: حضور شخص مسئولان و اعضای عضو در شورای فرهنگ عمومی در جلسات این شورا الزامی بوده و در صورت تکرار عدم حضور شخص مسئولان و شرکت متداول معاونان آنان در جلسات این شورا پذیرفته نبوده ونشان دهنده بی‌اهمیتی آنان به شورای فرهنگ عمومی است.

امام‌جمعه میانه با اشاره به محوریت جلسه مبنی بر ساماندهی مساجد گفت: مساجد برای فرهنگ‌سازی بهترین گزینه هستند بنده در کشورهای مختلف وضعیت مساجد آنان را از نزدیک بررسی کرده‌ام توجه خاص برخی کشورها نسبت به مساجد برای ما حائز توجه است.

وی بابیان اینکه حضور جوانان شهرستان میانه در مساجد پرشور نیست خاطرنشان کرد: ما در جذب جوانان ضعف داریم اگر به مشکلات جوانان رسیدگی کرده و نیازهای آنان را برطرف کنیم آنان نیز به سمت ما آمده و به وظایف دینی و فرهنگی خود بیش‌ازپیش عمل می‌کنند.

حجت‌الاسلام محمدی افزود: ما انتظار معجزه نداریم ولی باید در خصوص علت عدم حضور جوانان در مساجد آسیب‌شناسی کرده و راهکار بیندیشیم متأسفانه اداره کل اوقاف آذربایجان شرقی به مساجد شهرستان میانه بها نمی‌دهد در 2سالی که در شهرستان میانه هستم اوقاف آذربایجان شرقی به مساجد شهرستان میانه ریالی اختصاص نداده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان میانه از نمایندگان مجلس خواستار تصویب بودجه فرهنگی برای مساجد شد و گفت: نمایندگان اگر این موضوع را در مجلس پیشنهاد کنند مطمئناً همه با آن موافقت می‌کنند برخی از مساجد شهرستان میانه در روستاها نیازمند بازسازی هستند که در این خصوص اوقاف استان هیچ‌گونه کمکی نمی‌کند.

یعقوب شیویاری نماینده مردم میانه نیز در این جلسه به اهمیت حضور جوانان در مساجد اشاره کرد و افزود: ما درگیر تهاجم فرهنگی دشمنان هستیم حضور جوانان در مساجد نقش بسیار مهمی در تقویت بنیه فرهنگی و زمینه اعتقادات کشور دارد که دشمن از این موضوع بیم دارد.

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی گفت: نباید جوانان مساجد را خالی گذاشته و فقط شاهد حضور افراد کهن‌سال در مساجد باشیم مساجد سنگر فرهنگی هستند که ما باید زمینه‌های لازم را برای فعال کردن آنان فراهم کنیم.

وی با تأکید بر اینکه اداره کل اوقاف آذربایجان شرقی باید به وظایف خود به‌صورت قانونی عمل کند تصریح کرد: اوقاف باید قوانین کاری خود را رعایت کند درصورتی‌که در انجام وظایفش کوتاهی کند ما با آنان برخورد می‌کنیم.

در پایان این جلسه مقرر شد 1- اداره تبلیغات اسلامی نسبت به حضور هیئات مذهبی در مساجد برنامه‌ریزی کند2- زمان و مکان مراسم عید متوفیان از سوی متولیان اعلام‌شده و اطلاعیه لازم به سمع نظر مردم رسانده شود 3- برگزاری مراسم شام غریبان به عهده خود متوفیان سپرده شود و جهت رفاه حال متوفیان و عموم مردم سعی شود در یک روز مراسم ختم برگزار شود 4- نمایندگان مجلس در خصوص تصویب و اختصاص اعتبار فرهنگی به مساجد رایزنی کنند

خبرنگار: محمد زینالی

انتهای پیام/

دسته : اخبار برگزیده, اخبار شهرستان میانه

این خبر را به اشتراک بگذارید :