به گزارش میانه نیوز، امنیت و آرامش دو کلمه حیاتی است که شاید در زندگی روزمره خود توجه زیادی به آن نداشته باشیم یا ساده‌تر بگویم حتماً شنیده‌اید که گویند «تو قدر من ندانستی درون آب، ماهی،قدر دریا را کجا داند؛ شکستــه استخوان، داند بـهای مومیایی را».

آری بحث از امنیت اجتماعی است موضوعی که بیشتر از هر چیز دیگری در زندگی انسان‌ها حائز اهمیت بوده و نقش مهمی در آرامش جامعه دارد روی سخن ما در خصوص وضعیت اجتماعی و امنیتی شهرستان میانه است شهرستانی که هم در آمار بیکاری ورد زبان‌هاست هم در برخی معضلات اجتماعی!

حتماً این روزها خبرهای عجیب‌وغریبی را که از گوشه و کنار شهر می‌آید را شنیده‌اید از خودکشی چندین جوان ناکام گرفته تا قتل‌های وحشتناکی که مردم میانه را دچار وحشت کرده است یا تلف شدن جوانان این دیار به دلیل وضعیت قرمز جاده‌های مواصلاتی که خانواده‌هایشان عمری عزادار شده وزندگی‌شان تباه می‌شود نمی‌دانیم از کدامین درد این شهر بگوییم لکن روی سخن با مسئولانی است که تاکنون دست روی دست گذاشته‌اند و امروز گلزار مؤمنین میانه روزانه چندین جوان را میهمان ابدی خود می‌کند.

بحث از معضل خودکشی و قتل‌های عمد که بر سر زبان می‌آید عده‌ای سعی می‌کنند آمار هولناک این معضلات را در شهرستان میانه پنهان کنند برخی نیز برای جبران کم‌کاری خود علت اصلی افزایش این مسائل را بیکاری و فشارهای روحی و روانی عنوان می‌کنند بله هیچ‌کس منکر این نیست که اصلی‌ترین عامل این ناهنجاری‌ها طبق اظهارنظرکارشناسان امر به مشکلات اقتصادی، اختلال روانی نظیر افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، شکست عشقی، اعتیاد به الکل، یا سوءمصرف دارو نسبت داده می‌شود لذا مسئولان برای پیشگیری از افزایش این ناهنجاری ها چه اقداماتی کرده اند جای سوال است.

اینکه بگوییم شهرستان میانه باید عاری از هرگونه جرایمی باشد بحثی کاملاً غلط است چراکه ریشه‌کن کردن جرایم در هیچ نقطه‌ای از دنیا ممکن نبوده و امری محال است اما معتقدیم باید نسبت به کنترل آسیب‌های اجتماعی اقدام کرده و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داد موضوعی که در شهرستان میانه به آن اهمیت چندانی نداده شده است و امروز شاهد شعله‌ورتر شدن آن هستیم.

حال سؤال اینجاست نهادهای ذی‌ربط و مسئولان امر چه اقداماتی در جهت کاهش جرایم خشن و ناهنجاری اجتماعی در شهرستان میانه انجام داده‌اند؟ در این راستا رسانه‌هایی که وجدان کاری دارند باوجود فشارهایی که بر آنان وارد می‌شود ولی بازهم بدون هیچ بیمی به افزایش آمار این آسیب‌های اجتماعی در شهرستان اشاره‌کرده و زنگ خطر افزایش آن را به رخ مسئولان امر می‌کشند اما کو گوش شنوا! به جرأت می شود گفت که با کمال تأسف نهادهای مربوطه در خصوص پیشگیری از معضلات اجتماعی عملکرد تقریباً هیچ داشته اند!

در حال حاضر روزبه‌روز بر آمار خودکشی و قتل‌های عمد در شهرستان میانه افزوده‌شده و از سویی دیگر معضلات دیگری همچون بیکاری خانمان‌سوز، آمار نگران‌کننده طلاق و از همه مهم‌تر وضعیت جاده‌های این شهرستان موجب کاهش رفاه اجتماعی شده است.

خالی از لطف نیست که مسئولان بدانند بحران جرایم خشن در شهرستان میانه به‌گونه‌ای ورد زبان‌ها شده است که مردم با تماس‌های پی‌درپی خود با خبرنگاران این شهرستان در خصوص بحران‌های صورت گرفته پرس‌وجو می‌کنند به‌هرحال نباید از کنار نگرانی‌های مردم این شهرستان به‌سادگی عبور کرد. هفته یا ماهی نیست که ما در میانه اخبار وحشتناک به گوشمان نرسد از سوی دیگر روزی هم نیست که در جاده های مواصلاتی میانه شاهد پر پر شدن همشهریان و هموطنانمان نباشیم دیگر قلم ها هم از نوشتن خسته شده اند اما گویا عده ای هنوز در خواب زمستانی به سر می ببرند!

شاید اگر مسئولان کمی همت به خرج داده و با ارائه راهکارهای کارشناسی شده و برگزاری آموزش‌های لازم در مناطق آسیب‌پذیر این شهرستان، بتوانند کمی از آمار ناهنجاری‌های اجتماعی بکاهند البته قابل‌قبول نیست که نهادهای ذی‌ربط برای کاهش این جرایم خشن فقط به برگزاری جلسات داخلی بسنده کنند که هیچ‌گونه خروجی ندارد. این مسئله اکنون به یک بحران جدی تبدیل‌شده که اگر اقدام و عملی انجام نشود آتش این معضل همه مسببان آن را دیر یا زود خواهد سوزاند.

در پایان ناگفته نماند که نیروی انتظامی و قوه قضائیه تا یک حدی می‌توانند در مقابل این معضلات ایستادگی کنند لذا اگر سایر نهادهای مرتبط با امور اجتماعی به وظایف و رسالت ذاتی خود عمل کرده و اقدامات لازم را جهت کنترل و کاهش این آسیب‌های اجتماعی انجام دهند در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد به ثمر رسیدن تلاش‌های آنان خواهیم بود. به امید پایان شب سیه و رسیدن به صبحی سپید..

نگارنده: محمد زینالی

انتهای پیام/

دسته : اخبار برگزیده, اخبار شهرستان میانه

این خبر را به اشتراک بگذارید :