آغاز عملیات آبگیری سد شهریار میانه، سال ۹۱ کلید خورد اما تا به امروز خبری از آبگیری آن نیست.

به گزارش میانه نیوز، این سد بتنی دو قوسی در ۳۹ کیلومتری شهرستان میانه و بر روی رودخانه قزل اوزن احداث شده است.
عملیات اجرایی سد شهریار، سال ۸۰ آغاز شد و سال ۱۳۸۹ به اتمام رسید.

سدی که سال هاست آبگیری نشده است

با این که آغاز عملیات آبگیری این سد، سال ۹۱ با حضور رییس جمهوری وقت کلید خورد اما وجود پاره ای نواقصات، مانع آبگیری این سد بزرگ شد و تاکنون با وجود پیگیری مسئولان شهرستان میانه، به نتیجه نرسیده است.

سدی که سال هاست آبگیری نشده است

مشایخی؛ فرماندار شهرستان میانه می گوید: از آنجایی که با آبگیری سد شهریار برخی روستاهای واقع در حومه سد و بند انحرافی آن و همچنین برخی ابنیه ها و تاسیسات شهرستان، زیر آب می رود، از این رو تاکنون اقدامی برای آبگیری سد انجام نشده است.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی هم می گوید: با آبگیری سد شهریار، بیش از ۲ هزار هکتار از زمین های شهرستان میانه زیر آب می رود و با این که ۵۰ درصد از این زمین ها، تملک شده است و ساخت راه های جایگزین شهرستان هم حدود ۵۰ درصد پیشرفت دارد، اما هنوز تا رسیدن به نتیجه، راه طولانی باقی است.

سدی که سال هاست آبگیری نشده است

به گفته غفارزاده، با تخصیص ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساخت راه های جایگزین در محدوده خارج از آبگیری سد و تملک اراضی باقی مانده، بلافاصله سد آبگیری می شود.
وی یادآور شد: تاکنون برای ساخت سد شهریار میانه، حدود ۱۱۲ میلیون دلار ( هزینه ارزی) و همچنین ۲ هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال (هزینه ریالی) هزینه شده است.

سدی که سال هاست آبگیری نشده است

میدانی؛ سرپرست اداره امور منابع آب میانه هم می گوید: سد شهریار، به منظور تامین آب بخشی از زمین های کشاورزی شهرستان میانه، تولید انرژی برق، کنترل سیلاب و رسوب و تامین آب کشاورزی و صنعتی استان گیلان به کمک سد سفید رود احداث شده است.

سدی که سال هاست آبگیری نشده است

سدی که سال هاست آبگیری نشده است

سد شهریار با قابلیت ذخیره سازی ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب و حجم تنظیمی ۱۱۰۰ میلیون مترمکعب آب، از سدهای بزرگ و مهم کشور به شمار می رود که سرمایه بزرگی برای ساخت آن هزینه شده، اما بلا استفاده مانده است.
موضوع مهمی که شیویاری؛ نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی هم به آن اذعان داشته و آن را پیگیر شده است.

سدی که سال هاست آبگیری نشده است

تا جایی که در صحن مجلس با اشاره به هزینه کرد ۳۰۰ میلیارد تومان از بیت المال برای ساخت این سد، گفته: اگر به یقین مسئولان مربوط نمی توانند این سد را به سرانجام برسانند، تیمی به میانه گسیل کنند تا علت بی نتیجه ماندن این طرح بزرگ را به اطلاع مردم شهرستان برسانند./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام/

دسته : اخبار شهرستان میانه

این خبر را به اشتراک بگذارید :