محمد زینالی طی دادداشتی در پایگاه خبری میانه نیوز نوشت: یادم می‌آید وقتی برای افزایش معضلات اجتماعی در شهرستان میانه قلم‌فرسایی کردم عاقبت متهم به نشر اکاذیب و تشویش اذهان شدم اتهامی نه‌چندان دور از تصور چراکه در سوابق حقیر تا دلتان بخواهد از این اتهامات به چشم می‌خورد؛این شکایات را همچون مدالی زرین برای خود افتخار می‌دانم شاکی این قلم زیاد است اما من پناه می‌برم به خدا که اجازه بستن دهان منتقدان را نمی‌دهد!

البته از چشم مدیران مدینه فاضله دور که چشمان مبارک ما گوشه‌ای از دردهای این مردم بیچاره را می‌بیند و قلممان فریاد می‌زند. القصه حضرات می‌دانند که از بیان حقایق نه‌تنها ابایی نیست بلکه اگر تشویش اذهان هم تلقی شود بازهم قسم به سیدالشهدا این زبان طبق روال عذرخواهی بلد نیست! قدر مسلم اینکه زمانی افزایش آمار خودکشی، طلاق، تلفات جاده‌ای و مسائلی از این قبیل در شهرستان میانه برای قشر خبرنگار همچون همیشه یک درد بوده و برای عده‌ای از مدیران مدینه فاضله در حد یک رؤیا که آن را نشر اکاذیب می‌دانستند حال بالاخره مشخص شد آنچه گفتیم واقعیت بود چراکه خبرنگار هرچقدر نادان هم باشد دیوانه نیست با سرمقاله‌ای کذب خود را در تور خوش اشتهایان بیندازد.

خلاصه سرتان را درد نیاورم، برویم سر اصل مطلب؛ اخیراً نماینده عالی دولت تدبیر و امید در شهرستان میانه در نشست خبری با خبرنگاران از افزایش شرارت در این شهرستان ابراز نگرانی کرده و اذعان داشت: چرا باید میانه‌ای‌ها شرور و خشن شناخته شوند آمار شرارت در میانه‌بالا بوده و اکثراً به‌صورت نزاع دسته‌جمعی است.

از سویی دیگر مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان میانه اعلام کرده است که در ۶ماهه نخست سال جاری در جاده‌های مواصلاتی میانه ۲۴۷ مورد تصادف رخ‌داده که متأسفانه ۳۶۲ نفر در این تصادفات مصدوم و ۳۵ نفر نیز جان خود را ازدست‌داده‌اند یعنی آمار تلفات جاده‌ای در میانه نسبت به سال قبل افزایش ۲برابری داشته است.

افزایش شرارت و معضل جاده‌های مواصلاتی میانه تنها گوشه‌ای از مشکلات این شهرستان است اگر معضل بیکاری، افزایش طلاق و خودکشی را هم یادآور شویم پازلمان تکمیل می‌شود البته باید گفت راهکار چیست چرا امروز میانه که عده‌ای از آن به‌عنوان شهر بی‌صاحب یاد می‌کنند و برخی خواص نیز آن را مجمع‌الجزایر سیاسی می‌دانند به این روز افتاده است؟

اگر خیانت‌هایی که در موضوع اتوبان توسط نمایندگان وقت به میانه شده و فدا کردن منافع مردم برای رسیدن به اهداف شخصی برخی مسئولان این شهرستان چه در زمان گذشته چه اکنون را سر زبان بیاوریم تقریباً حساب کار دستمان می‌آید البته به دنبال پیدا کردن متهم نیستیم، خیر کار از کار گذشته باید آقایان مسئول دنبال راه چاره باشند.

صدالبته اگر اوضاع چنین ادامه پیدا کند سال‌های سال نه‌تنها شاهد حل گوشه‌ای از مشکل بیکاری میانه نخواهیم بود بلکه خبری از چهار بانده شدن جاده‌های مواصلاتی علی‌الخصوص جاده میانه-تبریز هم نخواهد بود چراکه نبود بودجه بهانه همیشگی است اما در آن بالابالاها آقازاده‌ها و امثالهم به قول ماترک‌ها این از خدا بی‌خبران”چاپا چاپا چالدیریلار”.

اگر آقایان بودجه کافی برای بهبود وضعیت جاده‌ها را ندارند حداقل اقداماتی برای پیشگیری از آن انجام دهند مطابق آمار اکثر تصادفات جاده‌ای که منجر به فوت می‌شود در برخورد با ماشین‌های سنگین در جاده قدیم میانه-تبریز است در اینکه در برخی تصادفات مقصر عامل انسانی بوده شکی نیست اما حداقل می‌توان با ممنوع کردن ورود خودروهای سنگین به این جاده پرپیچ‌وخم از افزایش روزافزون تلفات جلوگیری کرد.

در خصوص معضل شرارت و پرخاشگری در شهرستان میانه هم اگر نیم نگاهی به نظر کارشناسان امر در این راستا داشته باشیم آنان معتقدند که علت اصلی افزایش این معضل بحث بیکاری بوده و ناشی از وضعیت نامناسب معیشتی و اقتصادی مردم است؛ وقتی فرد در جامعه تبعیض و بی‌قدرتی اجتماعی احساس می‌کند صبر و تحملش در برابر مشکلات بالطبع پایین آمده و پرخاشگری می‌کند بنابراین ریشه بسیاری از پرخاشگری‌ها در مسائل اقتصادی بوده و مابقی آن ناشی از گسست فرهنگی است.

در اینکه بحث بیکاری و آسیب‌های اجتماعی در سراسر کشور فراگیر است شکی نیست اما شهرستان میانه در این میان نسبت به شهرستان‌های هم‌تراز در وضعیت چندان مناسبی قرار ندارد حال اینکه علت چیست الله‌اعلم اما انتظار می‌رود مسئولان امر به‌اندازه‌ای که برای امنیتی کردن مشکلات و سانسور و فشار به مطبوعات وقت می‌گذارند با برنامه‌ریزی‌های کارشناسانه و با دیدی وسیع به دنبال کنترل وضعیت فعلی بوده و یقین بدانند سعادت دنیا و آخرتشان درگرو حل مشکلات مردم است.

 امام صادق(ع) فرمود: مردم، خانواده من هستند. پس محبوب‌ترین آنان نزد من کسانی هستند که با مردم مهربان‌تر و درراه برآوردن نیازهای آنان کوشاتر باشند. (الکافی، ج۲، ص۱۹۹)

انتهای پیام/

دسته : اخبار برگزیده, اخبار شهرستان میانه, مقالات

این خبر را به اشتراک بگذارید :