خبر تلخ اصابت موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی همه ی کشور به ویژه رسانه ها را در بهتی عجیب فرو برده است.

عدم اعلام صادقانه ی موضوع اصابت سهوی موشک به هواپیمای اوکراینی در همان روز اول، باعث شده است تا خودی و غیر خودی از این مساله ناراحت باشند.

متاسفانه در این جریان، یک نقص و حفره ی بزرگ در مدیریت فضای کشور در زمان ها بحران، بین هواپیمایی کشوری و نیروهای مسلح مشخص شده است و باید فکری اساسی برای آن اندیشیده شود.

کشور ما برای انتقام سخت و ضربات موشکی به پایگاه آمریکایی ها چندین روز صبر کرد و در بهترین زمان ممکن،تصمیم به شروع انتقام گرفت.اما طبق اعلام سردار حاجی زاده فرمانده نیروهای هوافضای سپاه، اپراتور سیستم پدافندی که به هواپیمای مسافربری شلیک کرده است،فقط ۱۰ ثانیه برای تصمیم گیری زمان داشته است.

این که اشتباه فاحش اپراتور پدافندی باعث بروز فاجعه ای دلخراش برای هموطنان شده است،غیرقابل کتمان است اما انصاف حکم میکند تا شرایط جنگی زمان درگیری را هم در نظر داشته باشیم.

بنظر می رسد شاید یکی از اصلی ترین دلایل این ناهماهنگی فاجعه بار،عدم تعطیلی پروازهای کشور در زمان حمله ی موشکی بوده است.

متاسفانه یکی از گلایه های عمده ی رسانه ها و افکار عمومی از سازمان هواپیمایی کشوری،وارد ندانستن احتمال خطای انسانی در این سانحه ی هوایی بوده است هرچند سردار حاجی زاده در مصاحبه ای که داشت،با شهامت و شجاعت، تمام مسئولیت های این سانحه را گردن گرفت و هواپیمایی کشوری را در این قضیه مقصر ندانست.

هرچند از صحبت های ایشان این برداشت می شد که ظاهرا برخی از متولیان موضوع درستاد کل نیروهای مسلح هم، به دور از اشتباه نبوده اند.

سانحه ی هواپیمای مسافربری اوکراینی بسیارتلخ و وقوع حادثه به دلیل خطای انسانی،تلخ تر بود اما یادمان باشد سردار حاجی زاده و دیگر گمنامان نیروی هوافضای سپاه،همان ها هستند که چند روز پیش به واسطه ی ضربات سهمگین موشکی به پایگاه عین الاسد مورد ستایش و احترام ما بودند و نباید بخاطر این اشتباه فاجعه بار، قدم در راه حذف مخلص ترین و دلسوزترین فرماندهان نظامی خودمان بگذاریم.

ما هرگز برای اصابت موشک به هواپیمای مسافربری مدال افتخار به فرماندهان نخواهیم داد اما رشادت ها و دلسوزی های فرماندهان سپاه را فراموش نخواهیم کرد./آناج

انتهای پیام/

کلیدواژه ها :

دسته : اخبار برگزیده, اخبار شهرستان میانه, مقالات

این خبر را به اشتراک بگذارید :