عبدالرحیم اباذری طی یادداشتی در پایگاه خبری میانه نیوز نوشت: دوران سیاه رضاخانی  که مردم  ایران چندان اعتمادی به حکومت نداشتند فرزندان خود را به مدارس دولتی نمی فرستادند ، فلذا تنها بچه های خانواده های وابسته به حکومت واعیان و اشراف می توانستند درس بخوانند و به مراتب عالی تحصیلات دست یابند ،  اغلب بچه های توده مردم  بی سواد می ماندند ، البته  اندکی از خانواده های متدین  به مکتب خانه می رفتند و خواندن و نوشتن را در آنجا یاد می گرفتند ، بعد  به حوزه می آمدند و ادامه تحصیل می دادند و روحانی می شدند. 

بعد از شهریور ۲۰ که با سرنگونی  رضا خان و جایگزینی  پسرش ؛ به ناچار فضای کشور را  چند سالی باز نگه داشتند و فعالیت های دینی ، مذهبی و فرهنگی را آزاد اعلام کردند ، تعدادی از دلسوزان  و شخصیت های حوزوی و غیر حوزوی احساس مسئولیت کردند و به فعالیت های دینی ، مذهبی و فرهنگی  روی آوردند از جمله آنها ،  نهضت تاسیس « مدارس ملی» یا « مدارس اسلامی »  در مقابل مدارس دولتی بود. یکی از فعالین این نهضت روحانی مجاهد مرحوم حاج شیخ عباسعلی اسلامی در تهران بود که زیر پوشش «جامعه تعلیمات اسلامی » به تاسیس مدارس اسلامی ، کتابخانه و سایر خدمات دینی و فرهنگی در سرتاسر ایران می پرداخت  و مرحوم آیت الله بروجردی هم از ایشان حمایت می کرد.

 چنانکه در گزارشی که  سال ۱۳۲۶ مسئولین این جامعه به مردم دادند  حدود یکصد دبستان ، دبیرستان و آموزشگاه در شهر های مختلف ایران ساختند و با کمک های مردمی آن را اداره می کردند و البته دولت وقت هم  به صورت ناچیز کمک می نمود. چنان که در دهه های سی و چهل شخصیت هایی مانند : امام موسی صدر و آیت الله شهید بهشتی با الهام از همین حرکت و نهضت « دبیرستان ملی صدر» و « دبیرستان انجمن دین ودانش» را در قم راه اندازی  کردند تا بچه های خانواده های مومن و متدین در آنجا ادامه تحصیل بدهند و به مراتب عالی دانشگاه صعود کنند. 

دراواسط دهه سی  به همت مرحوم آیت الله احمدی میانجی این نهضت در شهر میانه نیز آغاز شد . ایشان در اخذ مجوز از طریق مرحوم شیخ عباسعلی اسلامی اقدام نمود ، چنان که  در خاطرات خویش به این موضوع چنین اشاره دارد: « آقای بروجردی  از سهم امام  و وجوه شرعی  کمک می گرفت  و مدارس ملی تاسیس می کرد تا کسانی که به فرزندان خود علاقه داشتند و قصد داشتند آنها را متدین تربیت کنند در آن مدارس تحصیل کنند تا بچه های آنها متدین تربیت شوند. 

مدارس در تهران و همه ی شهرستان ها تاسیس شد ، حتی در زمان آقای بروجردی  ، من وعلمای دیگر در میانه مدرسه ای را به نام «مدرسه رضوی» تاسیس کردیم ؛ مدرسه ی میانه چهار کلاس بیشتر نداشت ، اما نتوانستیم از وزارت فرهنگ و ارشاد اجازه بگیریم تا کلاس های مدرسه را بیشتر کنیم. من برای تاسیس مدرسه ی میانه زحمات زیادی متحمل شدم . همچنین آن زمان علمای دیگری در میانه از جمله : آقای نیری ، آقای آشیخ ابو محمد ، آقای حججی  و امثال اینان ، برای تاسیس آن مدرسه کمک می کردند؛ آقای نیری در راس کارها و اموربه مدرسه  بود اما برای گرفتن مجوز من  به تهران و تبریز می رفتم  تا سرانجام  مدرسه ای در میانه تاسیس شد.» ( خاطرات ، ص ۱۵۳)

مدرسه رضوی با حضور شیخ عباسعلی اسلامی در شهر میانه افتتاح شد  ، دونفر از معلمین مدرسه آقایان : مرحومین  شیخ احمد چینی سازی و میرزا صادق ایمانی ممانی ، در کسوت  روحانی بودند و بقیه غیر روحانی و از فرهنگیان متدین انتخاب شده بودند که اطلاع دقیقی از آنها در دست نیست. علاوه وقتی آیت الله احمدی  درایام تعطیلی حوزه به میانه می آمد در اینجا جلسه تفسیر قرآن برای دانش آموزان برگزار می کرد که البته دیگران هم در آن حضور می یافتند. مدرسه رضوی در انتهای خیابان ششم بهمن سابق ( شهید میانجی فعلی ) قرار دارد ، بعد ها با احداث خیابان شهید بهشتی ( شمشیری) هم اکنون جنب میدان نماز واقع شده است. این مدرسه با مساحت ۹۰۰ متر مربع ، با کمک های مردمی تاسیس شد ، تنها سندی که  از این کمک ها به دست نگارنده رسیده ، قبض وصول مبلغ صد تومن از سوی مرحوم عباسعلی پنبه ای در تاریخ دوم مرداد ۱۳۴۰ است که زیر آن را مرحوم حاج شیخ هادی نیری مهر و امضا زده است.

از همان آغاز تاسیس ، مدرسه  وقف حوزه علمیه شده و مدیریت و تولیت شرعی آن از سوی مراجع تقلید وقت  به مرحوم آیت الله حاج شیخ هادی نیری ( مادام الحیات) واگذار و مقرر گردیده  که  بعد از ایشان با مجتهد اعلم مقیم قم باشد. این مدرسه تا سال ۱۳۴۹ فعال بود دراین سال به خاطر عدم توانایی تامین هزینه تعمیر و نگهداری به تعطیلی گرایید و از طرف تولیت وقت ، ساختمان آن  به اداره فرهنگ  اجاره داده شد ، اما به مرور تحت تصرف عدوانی  رژیم  سابق  واقع شد ؛ متاسفانه  بعد از پیروزی هم در اثر سهل انگاری  مسئولین شهرستان این وضعیت همچنان ادامه یافت حتی برغم تذکر مرحوم آیت الله احمدی ، چندان به عودت آن توجهی نشان داده نشد .

اخیرا به همت امام جمعه محترم جناب حجت الاسلام والمسلمین  محمدی ( زید توفیقاته ) بعد از اخذ نمایندگی  از شورای عالی حوزه علمیه قم ( که این شورا  در واقع  نماینده مراجع عظام وقت و رهبر معظم انقلاب می باشد)   به طور جدی در پی تجدید بنا ، توسعه واحیای حوزه علمیه  جعفریه میانه است ، این موضوع پیگیری شد و مدرسه رضوی از این  تصرف ،  خارج و به موقوف علیه واقعی  باز گردانده شد و سند رسمی  به عرصه و اعیان  به نام شورای عالی  حوزه علیمه  تنظیم گردید. چنان که شبیه همین اقدام  در مورد خود مدرسه جعفریه  و ساختمان « انجمن دین و دانش» که آن هم موقوفه حوزه بود با هماهنگی بستگان متولیان قبلی انجام گرفت. 

امید است از این مراکز علمی ، فرهنگی و دینی در همان مورد ی که وقف شده که ترویج فرهنگ و مکتب اهل بیت علیهم السلام است بهره برداری مناسب  و مقتضی شود. 

والسلام علی عبادالله الصالحین.

 

مرحوم حجت الاسلام و المسلمین شیخ احمد چینی سازی در حال تدریس در مدرسه رضویه

قبص وصول  مبلغ اهدایی مرحوم  عباسعلی  پنبه ای به مدرسه  رضوی با امضای آیت الله حاج شیخ هادی نیری. رحمه الله علیه

سند مالکیت و وقف عرصه و اعیان مدرسه رضوی

سند وقفی و مالکیت مدرسه جعفریه

دسته : اخبار برگزیده, اخبار شهرستان میانه

این خبر را به اشتراک بگذارید :