پدرام نائبی

یک سال مانده به یازدهمین دوره انتخابات مجلس نام پرآوازه‌ای در بین شهروندان میانه ای ردوبدل می‌شد؛ شنیده‌ها حاکی از آن بود که آقای حامدی، امام جمعه سابق میانه خود را برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس آماده می‌کند، ادعایی که از طرف ایشان نه تائید شد و نه تکذیب!

لیکن با گذشت زمان و با افزایش تعداد کاندیداهای مدعی که به صورت جدی وارد عرصه رقابت شده بودند؛ گویا تصمیم عوض شد و به‌جای ایشان، “نفر دوم” وارد گود شد.

تابستان ۹۸ بود که اولین بار خبر کاندیداتوری حاج مهدی اسماعیلی را در کانال تلگرامی خود منتشر کردم. در آن زمان تحلیل نگارنده این بود که اسماعیلی در بین رقبای سرسخت، نخواهد توانست خودی نشان دهد و همچون دوره هشتم، با رایی متوسط عرصه رقابت را ترک خواهد کرد‌.

با این حال از همان آغاز فعالیت‌های انتخاباتی اسماعیلی مشخص بود که ستادی سازمان‌یافته و منسجم او را حمایت کرده و با برنامه‌ریزی دقیق کارهایش را پیش می برد اما صرفا این آیتم نیز به تنهایی نمی توانست او را جزو مدعیان طراز اول انتخاباتی قرار دهد.

در میان جلسات متعدد انتخاباتی کاندیداهای مدعی، ستاد اسماعیلی نیز با اقبالی متوسط فعالیت خود را ادامه می‌داد که به جرات می توان گفت تا روزی که نتایج صلاحیت‌ها از سوی هیات نظارت استان اعلام‌نشده بود، به هیچ وجه اسماعیلی جزو نفرات مدعی محسوب نمی‌شد.

در حقیقت همای سعادت وقتی بر دوش نماینده منتخب نشست که تقریبا تمامی کاندیداهای رای آور، رد صلاحیت شده و از میدان حذف شدند.

نامزدهایی که مدت های مدید با برنامه‌ریزی‌های هزینه‌بر و زمان‌بر، سازوبرگ انتخاباتی خود را مهیا ساخته بودند، با بحران رد صلاحیت مواجه شده و جلسات عمومی شان تعطیل و ستادهای انتخاباتی شان به حالت نیمه تعطیل درآمد.

در این بازه زمانی که نامزدهای رد صلاحیت شده برای اخذ تاییدیه، همت گماردند ؛ ستاد انتخاباتی اسماعیلی در میدانی خالی از رقبای مدعی با جدیتی بیش از پیش، برنامه‌های خود را ادامه داد و در این برهه زمانی بود که نام وی سر زبان‌ها افتاد و ستاره بخت این نماینده منتخب فروغی گرفت.

از طرفی دیگر اصلاحیه جدید قانون انتخابات مجلس؛ یعنی کاهش حد نصاب آراء از ۲۵٪ به ۲۰٪ نیز به کمک اسماعیلی آمد تا بتواند عازم بهارستان شود.

در این میان، میزان پایین مشارکت مردم در انتخابات نیز در رای ناپلئونی! مهدی اسماعیلی بی تاثیر نبود. مشارکتی که به دلیل مشکلات اقتصادی دولت و مرارت های عدیده معیشتی مردم و همچنین رد صلاحیت نسبتا گسترده کم رنگ تر جلوه کرد.

نهایتا تمام عوامل دست به دست هم داد تا مهدی اسماعیلی، نامزدی که در محاسبات اولیه تحلیلگران انتخاباتی، اقبال چندانی برایش متصور نبود؛ توانست به دروازه خالی گل بزند! و با کمترین میزان درصد آرا در تاریخ انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه میانه، کرسی مجلس را تصاحب کند.

اما لازم است توصیه‌ای خیرخواهانه خدمت آقای اسماعیلی داشت و آن‌هم اینکه “مردم میانه بیست سال گرفتار باندبازی و انحصارگرایی بوده اند، عامل اصلی عقب‌افتادگی این شهر و تلف شدن استعداد نخبگان میانه، همین دیدگاه تنگ‌نظرانه بوده است؛ توصیه می‌شود از هرگونه تصمیمات جناحی و گرایش های قدرت‌طلبانه خودداری نموده و با همگرایی با گرایشات مختلف و همچنین با همکاری مسئولین، تمام هم‌وغم خود را در راستای خدمت به مردم مظلوم میانه به کاربندند که در غیر این صورت جایگاهی که به‌سادگی به دست آورده اند به همان سادگی از دست خواهد رفت‌…!

دریاب کنون که نعمتت هست به دست
کاین دولت و ملک می رود دست به دست”

تحریریه هفته نامه صبح شمیم نیز در پیشگاه ملت آگاه میانه متعهد می‌شود که همچون دیده بانی قوی با پایش دقیق رویکردهای نمایندگان منتخب، کوچک‌ترین بارقه‌های انحصار طلبی را به اطلاع همشهریان عزیز برساند.

امید که نمایندگان منتخب با نظارت افکار عمومی به خصوص رسانه های مستقل وظایف نمایندگی را به‌درستی انجام داده و در دفاع از حقوق ملت کوتاهی نکنند./ ان‌شاءالله

انتهای پیام/

دسته : اخبار شهرستان میانه, مقالات

این خبر را به اشتراک بگذارید :